Park okolo kaštieľa vo Veľkej Ide chcú zveľadiť
TASR ponúka text správy aj v maďarskom jazyku.

11.07.2019 | Košický kraj | Autor: D.Semanová

Na oplotení areálu parku pri kaštieli aktuálne pracuje obec Veľká Ida v okrese Košice-okolie. Ide o súčasť slovensko-maďarskej spolupráce v rámci programu Interreg. Hlavným cieľom projektu v celkovej hodnote približne 480.000 eur je zveľadiť park a zvýšiť návštevnosť obce. V kaštieli, kde v súčasnosti sídli obecný úrad, by mali vzniknúť aj muúzejné priestory.

Obec predtým, než v parku osadí lavičky či smetné koše, chcela park oplotiť. Ako pre TASR povedal zástupca starostu Tomáš Demko, dôvodom je vandalizmus. „Každý rok musíme napríklad maľovať, lebo naši spoluobčania pokreslia múry, javisko. Stále musíme robiť tie isté opravy a úpravy," povedal s tým, že ide o nemalé finančné náklady. „Keby to bolo oplotené, tieto financie by sme mohli minúť na iné účely," dodal.

S budovaním oplotenia za viac ako 260.000 eur začali v júni, práce by mali by hotové do troch mesiacov od odovzdania staveniska. Aktuálne je hotových približne 90 metrov, čo predstavuje zhruba jednu tretinu. „Robia rohové múry. Do areálu kaštieľa, parku s rozlohou sedem hektárov, budú tri vstupy. Keď to bude oplotené, chceli by sme s obecným zastupiteľstvom prerokovať zavedenie prevádzkového poriadku, aby sme mali aj otváracie hodiny parku," spresnil Demko.

Súčasťou parku sú tiež chránené stromy. Podľa neho obec v budúcnosti uvažuje aj o zavedení kamerového systému či zarybnení jazierka, kde nedávno pribudla fontána.

Tri miestnosti v budove kaštieľa by prostredníctvom projektu mali byť určené na múzejné účely. Okrem dobového nábytku by v nich mali byť vystavené aj fotografie. „Mali by znázorňovať, ako to vyzeralo predtým - vtedy, keď tu panovali grófi a baróni,“ dodal.

Kaštieľ, pôvodne renesančno-baroková stavba, bol postavený na podnet rodu Csákyovcov po roku 1688. Obklopuje ho anglický park, v ktorom sa počas roka koná viacero podujatí.

V rámci zveľaďovanie parku kaštieľa vo Veľkej Ide robotníci v týchto dňoch stavajú oplotenie kaštieľa (na snímke) za približne 260.000 eur. Veľká Ida, 10. júla 2019. FOTO TASR – František Iván.

Text správy v maďarskom jazyku.

Folyamatban van a kastélypark körbekerítése a Kassa-vidéki járásbeli (okres Košice-okolie) Nagyida (Veľká Ida) községben. A munkálatokra a szlovák-magyar Interreg együttműködési program keretében kerül sor. A projekt, melynek célja a park felvirágoztatása és a látogatók idecsábítása, mintegy 480 000 euróba kerül. A kastély egy részében múzeum kialakítását tervezik, jelenleg a községi hivatal székel az épületben.

Tomáš Demko alpolgármester állítása szerint a vandalizmus miatt van szükség a kerítésre. „Minden évben újra kell festetnünk, mert a polgártársaink összefirkálják a falakat és a színpadot. Folyton ugyanazok a javítások ismétlődnek, amelyek ráadásul nem kevés pénzbe kerülnek” – fejtette ki, hozzátéve: ha körbe lesz kerítve a terület, a pénzösszeget más célokra fordíthatják.

A kerítésépítés költsége meghaladja a 260 000 eurót. A munkálatok júniusban kezdődtek, és várhatóan három hónapot vesznek majd igénybe. Ez idáig mintegy 90 méternyi kerítés készült el, vagyis a teljes hossz egy harmada. Jelenleg a sarokfalakat húzzák fel.

 A hét hektár alapterületű kastélyparkba három kapun keresztül lehet majd bejutni. Demko kilátásba helyezte, hogy ha elkészül a kerítés, a képviselő-testülettel közösen kidolgoznak egy látogatási rendet, amely tartalmazni fogja a park nyitvatartási idejét is.
A kerítésépítés mellett a parkba új padokat és szemeteseket is ki fognak helyezni, illetve fontolgatják térfigyelő kamerák felszerelését is.

Az alpolgármester arról is tájékoztatott, hogy a projekt keretében a kastély három termét múzeummá alakítanák át. A korabeli bútorok mellett régi fotókat is kiállítanának azokból az időkből, amikor még grófok és bárók lakták a kastélyt. A reneszánsz és barokk stílusjegyeit is magán viselő épületet 1688-ban húzták fel a Csáky-család megbízásából. A kastélyt egy angolpark veszi körbe, ahol különféle rendezvényeket is tartanak.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. – 2. marca - Medzinárodný klobásový festival

zabíjačkové špeciality a gazdovský trh. Sládkovičovo

1. marca – piatok Čas veľkonočný

vernisáž výstavy Žilina, Makovického dom

3. marca - Zážitkové terárium ,

Interaktívna výstava tropického hmyzu Brezno, Meštiansky dom