Zisk VVS vlani prevýšil 616.000 eur
Košice stále nie sú v štatutárnych orgánoch.

21.06.2019 | Košický kraj | Autor: D.Semanová

Vlaňajší čistý zisk Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) prevýšil 616.000 eur. Dobrú ekonomickú kondíciu spoločnosti akcionári schválili a prijali návrh obchodného plánu a finančný rozpočet na tento rok. Na riadnom valnom zhromaždení vodární odobrili aj víziu transparentnosti spoločnosti a uložili ich vedeniu splniť povinnosti, ktoré z nej vyplývajú. TASR o tom informovala VVS s tým, že návrh mesta Košice na zvolenie Marcela Gibódu za člena Dozornej rady VVS neprešiel. Zástupcovia mesta Košice tak stále nie sú členmi štatutárnych orgánov tejto akciovej spoločnosti.

„Dnešný deň je pre mňa dôležitý predovšetkým z tohto hľadiska – akcionárom sme priniesli výsledky, ktoré potvrdzujú výnimočnú ekonomickú kondíciu vodární. Rastie rentabilita tržieb a výnosov, čistý zisk prevýšil za rok 2018 sumu 616.000 eur. Za 16 rokov sme strojnásobili majetok spoločnosti, jeho hodnota je momentálne 615 miliónov eur,“ skonštatoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha.

Vodárne chcú v blízkej dobe realizovať aj prvé kroky na presadenie avizovaného posilnenia transparentnosti. „Chcem osobne naštartovať proces zmeny legislatívy cez Asociáciu vodárenských spoločností (AVS), ktorá nám umožní ešte posilniť transparentnosť procesov vo všetkých vodárenských spoločnostiach,“ uviedol Hreha, ktorý je zároveň prezidentom asociácie na Slovensku.

V druhej časti programu valné zhromaždenie zvolilo štyroch nových členov Dozornej rady VVS. Stali sa nimi Richard Majza (za obec Ploské), Róbert Puci (námestník primátora mesta Trebišov), Karol Pataky (primátor mesta Kráľovský Chlmec) a Michal Domik (primátor mesta Rožňava). Ako vodárne uviedli, návrh mesta Košice na zvolenie Marcela Gibódu za člena dozornej rady neprešiel.

„Vzhľadom na to, že už boli navrhnutí a zvolení štyria menovaní členovia dozornej rady a ďalšie miesto v nej nebolo voľné, akcionári už nemohli hlasovať o novom návrhu mesta Košice, ktorý predniesol námestník Marcel Gibóda, keď navrhol za jej člena Marcela Čopa,“ uviedla VVS. O obsadení funkcie člena dozornej rady Gibódom sa valné zhromaždenie zaoberalo aj na svojom mimoriadnom rokovaní v marci. Vtedy o ňom napokon ani nehlasovali, keďže z nej neodvolali bývalého mestského poslanca Igora Sidora.

Primátor Jaroslav Polaček od začiatku roka kritizuje VVS za netransparentnosť. Podľa neho vedenie akciovej spoločnosti opakovane znemožňuje obyvateľom mesta kontrolu svojho hospodárenia a rôznych zmlúv, keďže jeho zástupcovia stále nie sú členmi štatutárnych orgánov VVS, aj keď je mesto Košice vo vodárňach najväčším akcionárom (20,44 percenta). VVS už predtým zdôraznila, že je akciovou spoločnosťou, ktorá sa riadi zákonmi a stanovami spoločnosti a rešpektuje rozhodnutia svojich akcionárov, ale „nemôže sa riadiť uzneseniami mestských či obecných zastupiteľstiev“.

Tvrdí, že dozorná rada nemá v úmysle mestu upierať možnosť členstva v predstavenstve. Mestskému zastupiteľstvu (MsZ) odporučila nominovať do predstavenstva kandidáta, ktorý „nebude VVS osočovať a zavádzajúcimi informáciami mediálne znevažovať.“

Košice nemajú zastúpenie ani v predstavenstve VVS, a to od 18. januára. Jeho členom bol dovtedy viceprimátor poverený riadením mesta Martin Petruško, podľa rozhodnutia MsZ ho mal nahradiť Polaček. VVS je riadená 771 akcionármi spoločnosti, ktorými sú obce a mestá v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

6. – 8. októbra - Biela noc

Košice

7. októbra - Otvorenie nového náučného chodníka v oblasti Brezovských Karpát

Prašník, Pustá Ves

8. októbra - Bardejovská burza starožitností a kuriozít 2023

Radničné námestie Bardejov