V priestoroch Kultúrneho domu v Zelenči otvorili v sobotu putovnú výstavu Fenomén Bednárik, ktorá je venovaná nedožitým 70. narodeninám významného divadelného režiséra Jozefa Bednárika. Je to už štvrté umiestnenie expozície. Predtým bola inštalovaná v priestoroch Divadla Nová scéna, Slovenského národného divadla a Divadla Andreja Bagara v Nitre.
Výstavu zrealizoval Divadelný ústav. Kurátormi výstavy sú Michaela Mojžišová a Martin Timko, graficky ju spracovala Nora Nosterská. Výstava formou fotografií a ďalších informačných materiálov mapuje Bednárikovu hereckú aj režisérsku tvorbu. V jeho rodnom Zelenči potrvá do 5. apríla a bude ozvláštnená aj ukážkami kulís, rôznych záznamov a fotografií z miestneho Z-divadla.
Jozef Bednárik patrí k najvýraznejším predstaviteľom moderného slovenského divadelníctva. S divadlom sa prvýkrát stretol práve v rodnom Zelenči, kde ochotnícke predstavenia režírovala jeho mama Počas štúdia na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení ho najväčšmi ovplyvnili pedagógovia Jozef Budský, Karol L. Zachar a Viliam Záborský.
V roku 1971 sa stal členom Krajového divadla Nitra. Popri práci v nitrianskom divadle začal v polovici 70. rokov spolupracovať s ochotníckym súborom v rodnom Zelenči. Tento divadelný súbor sa presadil nielen v domácom kontexte, ale aj na medzinárodných divadelných festivaloch. Ďalšou kapitolou Bednárikovho tvorivého diela boli jeho inscenácie muzikálov, opier a baletov nielen v slovenských, ale aj v českých divadlách.