Novinkou na Oravskej lesnej železnici je Remeselný dom 
Nová letná turistická sezóna sa oficiálne rozbehne 12.mája.

09.05.2019 | Žilinský kraj | Autor: M.Mlynárová

Hlavnú letnú turistickú sezónu na Oravskej lesnej železnici otvoria už túto nedeľu 12. mája. Návštevníkov povozí parná lokomotíva Gontkulák a zabaví bohatý sprievodný program. Novinkou sezóny bude Remeselný dom, ktorý slávnostne sprístupnia nielen ako zázemie pre turistov, ale najmä ako interaktívny priestor pre milovníkov remesla.

„Interiér objektu Remeselného domu bude venovaný domáckej a remeselnej výrobe, ktorá je charakteristická hlavne pre región Oravy. Návštevníci v ňom budú môcť získať prehľad o domáckych a remeselných činnostiach nášho regiónu, to znamená mlynárstvo, kováčstvo, hrnčiarstvo, šindliarstvo, debnárstvo, košikárstvo a tak ďalej. Remeslá chceme prezentovať najmä v hlavnej letnej turistickej sezóne počas významných podujatí. Chceli by sme, aby sa návštevníci mohli do týchto remesiel aj interaktívne zapojiť, pretože pomaly vymierajú,“ povedala pre TASR riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková s tým, že Remeselný dom nebude expozíciou, ale skôr akýmsi interaktívnym priestorom.

Súčasťou podujatia bude aj krst knihy s názvom Na oravskom salaši, ktorá čitateľom priblíži, ako sa kedysi žilo a tiež valašskú kultúru a pastierstvo na Orave. Sprievodný program sa bude niesť v podaní hudobného vystúpenia ľudových súborov zo Slovenska a Poľska. Predstaví sa hudobná skupina Five Gentlemen, deti bude zabávať klaun.

Oravská lesná železnica je otvorená celoročne okrem apríla, keď celú železnicu aj jej trať pripravujú na hlavnú letnú sezónu. Kedysi slúžila na prevážanie dreva, dnes vozí turistov. Návštevnosť v minulom roku bola podľa riaditeľky pomerne vysoká. Navštívilo ju viac ako 44.000 ľudí, najviac prišlo v júli a auguste. „Prichádzajú k nám nielen ,fajnšmekri', ktorí majú radi vláčiky a železnicu, ale najmä rodiny s deťmi. Pripravujeme rôzne tematicky a interaktívne zamerané programy, napríklad rozprávkový vláčik či hubárske popoludnie. Tešíme sa na každého návštevníka, ktorý k nám príde,“ uzavrela Jagnešáková.

Otvorenie hlavnej letnej turistickej sezóny sa uskutoční v nedeľu 12. mája o 12.00 h v areáli stanice Tanečník na Oravskej lesnej železnici v Oravskej Lesnej.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

28. februára - Krňačky Chopok

3. ročník podujatia O Veľkú cenu Jasnej (28. - 29. februára)

28.februára - Winter Jazzfest Trnava 2020

5. ročník podujatia kultúrne centrum Malý Berlín

28. februára - Galavečer Športová osobnosť Košíc

Košice, hotel DoubleTree by Hilton