Botanickú záhradu v Tatranskej Lomnici po zime opäť otvorili
V areáli zrekonštruovali drevené premostenie cez rašelinisko.

04.05.2019 | Prešovský kraj | Autor: M.Zdražilová

Expozíciu tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici po zime znovu otvorili pre verejnosť. Po takmer osemmesačnej prestávke tak budú mať záujemcovia opäť príležitosť obdivovať tatranskú kvetenu v plnej kráse.

Ako informovala Martina Petránová zo Štátnych lesov TANAP-u, ktoré expozíciu prevádzkujú, na ploche 3,2 hektára návštevníci už tradične nájdu vyše 300 druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Rozmiestnené sú vo ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach.

„Prvosienka najmenšia, ktorá je spoločne s chudôbkou vždyzelenou a lomikameňom protistojnolistým akýmsi prvým ohlasovateľom jari nielen u nás v expozícii, ale aj v Tatrách, nám už síce odkvitá, ale rozhodne je čo obdivovať. Práve máj a jún sú totiž mesiace, kedy rastlinky v botanickej záhrade majú svoje optimum. Momentálne kvitne prvosienka holá, horec Clusiov, žeruška alpínska či prvosienka pomúčená. Svoje kvietky sa chystá ukázať aj mak tatranský, ktorý je jedným z tatranských endemitov," vymenovala vedúca Expozície tatranskej prírody Janka Černická.

Rovnako ako po minulé roky, aj teraz si záujemcovia môžu vybrané druhy rastliniek priamo v areáli botanickej záhrady aj kúpiť. „Na predaj máme pripravených 79 druhov rastlín a päť druhov drevín," konkretizovala vedúca expozície. Je medzi nimi plesnivec alpínsky, ktorý už niekoľko rokov kraľuje rebríčku najžiadanejších rastliniek. „Vlani sa ho predalo 343 kusov, záujem bol však aj o horec Clusiov, silenku bezbyľovú, dryádku osemlupienkovú či mak tatranský," spomenula Petránová.

Pokračovala, že vlani Štátne lesy TANAP-u v areáli botanickej záhrady zrekonštruovali drevené premostenie cez rašelinisko, zainvestovali aj do nového zavlažovacieho systému, tento rok je novinkou desať drevených lavičiek, na ktorých si návštevníci budú môcť oddýchnuť. „Vo vstupnom vestibule sa zase podarilo doplniť ďalšie panely s fotografiami rastlín, ktoré kvitnú v botanickej záhrade počas jednotlivých mesiacov," doplnila s tým, že návštevníci sa ňou môžu prejsť každý deň až do polovice septembra.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava