V Dunajskej Strede si pripomenú patróna mesta
TASR ponúka text správy aj v maďarskom jazyku.

24.04.2019 | Trnavský kraj | Autor: TASR

Od stredy (24. 4.) do nedele (28. 4.) si v Dunajskej Strede pripomenú svätého Juraja – ochrancu mesta, zaspomínajú na založenie Dunajskej Stredy a pozvú návštevníkov na festival vína.

Ako uvádza mesto na svojej webstránke, v stredu sa bude na radnici konať inauguračná slávnosť rytierov Medzinárodného rytierského rádu sv. Juraja, ale i svätá omša v kostole sv. Juraja. Vo štvrtok sa vo Vermesovej vile koná slávnostný spomienkový večer sv. Juraja, ktorého súčasťou bude aj odovzdávanie cien. V piatok bude nielen futbalový turnaj, ale i ochutnávka vín, festival sv. Juraja, ples a rôzne koncerty. V sobotu sa okrem koncertov a ochutnávky vín stretnú dunajskostredskí rodáci s primátorom mesta. Program zakončia v nedeľu koncertom pouličnej hudby na námestí pred mestským kultúrnym strediskom Benedeka Csaplára.

Sv. Juraj je patrónom rytierov a vojakov. Zobrazuje sa ako rytier na koni, ktorý doráža draka. Hoci ide o legendu, symbolicky má svoj zmysel. Drak totiž predstavuje diabla, ktorý koná zlo, respektíve duchovne "požiera" ľudí. Oslavy sv. Juraja majú v Dunajskostredskom okrese dlhú tradíciu.

Text správy v maďarskom jazyku.

A dunaszerdahelyiek (Dunajská Streda) szerdától (4. 24.) vasárnapig (4. 28.) a város patrónusára, Szent Györgyre emlékeznek, és felelevenítik a város alapítását is egy borfesztivál keretében.

A város weboldalán található információk szerint szerdán kerül sor a városházán a Nemzetközi Szent György Lovagrend új lovagjainak felavatására, ezt követi egy szentmise a Szent György római katolikus templomban. Csütörtökön a Vermes villában adják át egy ünnepi gálaest keretében a Szent György–díjakat. Pénteken a futballmérkőzést borkóstoló, Szent György bál és különféle koncertek kísérik. Szombaton is folytatódik a koncertsorozat és a borkóstolás, illetve ezen a napon találkozhatnak a dunaszerdahelyi lakosok a polgármesterrel. Vasárnap utcazenével zárul a fesztivál a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ előtti téren.

Szent György a lovagok és a harcosok védőszentje. A szentet legtöbbször lovon ülve ábrázolják, amint ledöf egy sárkányt. A sárkány a rosszat cselekvő ördögöt jelképezi, aki „felzabálja” az emberek lelkét. Szent György megünneplése régi hagyomány a Dunaszerdahelyi járásban.