V Dobšinej postavili nájomné byty nižšieho štandardu 
Nový domov v nich zatiaľ našlo 101 rodín.

15.03.2019 | Košický kraj | Autor: B.Caban

Vyše stovky nájomných bytov nižšieho štandardu v dvoch bytovkách pribudlo v meste Dobšiná v Rožňavskom okrese. Ich výstavbu umožnili finančná podpora takmer 2,3 milióna eur z Ministerstva dopravy a výstavby SR, ako aj vyše 400.000 eur zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Nový domov v týchto bytoch zatiaľ našlo 101 rodín.

„Podľa môjho názoru sa tieto peniaze oplatí investovať týmto spôsobom. Toto je správna cesta. Som rád, že mesto bolo aktívne pri zabezpečovaní bývania svojim obyvateľom. Dal by som ho za príklad aj ostatným samosprávam,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek (Most-Híd), ktorý v piatok byty oficiálne odovzdal do užívania.

Podľa slov primátora Dobšinej Jána Slováka v súvislosti s výstavbou dvoch nových bytových domov odstránili vyše 80 chatrčí a iných čiernych stavieb. „Nemáme v súčasnosti v meste ani jednu čiernu stavbu. Má to zmysel aj z hygienickej stránky, vidíme i v škole, že deti do nej chodia čistejšie. Má to tiež obrovský význam pre majoritu v rámci spolunažívania v meste,“ podotkol primátor.

Dodal, že každý byt má vodomer na kreditnú kartu, ktorú si obyvatelia dobíjajú. „Takisto elektrina je na kredit, čiže v tomto smere nemôžu vytvárať nové dlhy. Za tých pár mesiacov, počas ktorých tu bývajú, neevidujeme ani jedného neplatiča,“ poznamenal Slovák.

Ako pokračoval prednosta Mestského úradu Dobšiná Pavol Burdiga, samospráva má na jar naplánované ďalšie práce na vyčistení priestranstva, ktoré zostalo po zbúraných chatrčiach. „Títo ľudia budú zvyšky svojpomocne čistiť a všetko sa poodnáša. Budeme to tu ďalej rozširovať, lebo určite chceme pre nich urobiť nejaké športovisko a detské ihrisko,“ avizoval prednosta.

Podľa slov jednej z obyvateliek nových bytoviek Viery Kotlárovej sú tam podmienky na bývanie oveľa lepšie ako predtým. „Žijem tu už štyri mesiace. Dobre sa mi tu býva, lepšie, ako keď sme bývali v tých chatrčkách. Nie je nám tu zima a mám tu aj automatickú práčku,“ povedala.

Mesto Dobšiná realizovalo výstavbu nájomných bytov nižšieho štandardu od roku 2017. Prví obyvatelia sa do nich začali sťahovať v júni minulého roka. Dnes obývajú dva bytové domy viac ako štyri stovky obyvateľov a ich počet sa podľa samosprávy ešte zvýši. 

„Výber nájomcov sme presne špecifikovali vo všeobecne záväznom nariadení mesta na základe viacerých kritérií. Rozhodovali napríklad počet členov v domácnosti, schopnosť nájomcov platiť nájomné či naliehavosť riešenia bývania,“ priblížil primátor a dodal, že z ďalšej dotácie rezortu dopravy vo výške 42.330 eur pripojili bytové domy na vodovod a kanalizáciu. Táto dotácia predstavovala 62 percent z celkovej investície, zvyšných 26.415 eur doplatili z mestského rozpočtu.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. júla - Huncokárske slávnosti Modra

areál mestskej vily a Penzión Huncokár, Piesok

20. júla - Dni Štefánika

4. ročník Medzinárodného pochodu k pocte Milana Rastislava Štefánika Brezová pod Bradlom

21. júla - Turčianska harmonika

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny