V Starej Ľubovni pokračujú v obnove paláca Lubomírskych
PSK Ľubovnianskemu múzeu dotáciu vo výške 690.000 eur.

05.03.2019 | Prešovský kraj | Autor: A.Hudecová

Na Hrade Ľubovňa budú aj v tomto roku pokračovať v obnove paláca Lubomírskych. Prešovský samosprávny kraj (PSK) totiž schválil Ľubovnianskemu múzeu dotáciu vo výške 690.000 eur na druhú etapu obnovy.  "Presunuli sme aj zdroje vo výške 449.000 eur z vlaňajšieho rozpočtu, ktoré sme nestihli preinvestovať, pretože práce zdržal nález drevomorky a obnova bola pozastavená aj pre mrazy a nepriaznivé počasie," uviedol riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. 

 Najviac financií pritom ide na reštaurátorské práce, ktoré sú v prípade tohto paláca náročné, najmä v súvislosti s bohatou interiérovou barokovou výzdobou. Súčasťou tohtoročných prác bude konečná úprava objektu vrátane výmeny podláh, výtvarného riešenia interiérov, malieb, externej fasády, omietky i strechy. Cieľom múzejníkov je prinavrátiť stavbe pôvodnú podobu a funkciu.

"Verím, že v tomto roku nás už nič podobné ako vlani neprekvapí a budeme tam môcť už v roku 2020 návštevníkom sprístupniť novú expozíciu, ktorá bude pozostávať z 11 komnát, kde chceme prezentovať hlavne funkcie, na čo palác v minulosti slúžil. Budú teda honosnejšie a viac vyzdobené," upozornil Mikulík. Chýbať tam nebudú sklady, tzv. čierna kuchyňa – udiareň, jedáleň či spoločenské salóniky. 

Palác po rekonštrukcii plánujú znova sprístupniť v roku 2020 a riaditeľ Ľubovnianskeho múzea verí, že sa to pozitívne odzrkadlí aj na návštevnosti. "Zatiaľ sme nejako negatívne nepocítili, že je táto expozícia uzavretá. Ľudia sa skôr tešia na to, čo ich po obnove čaká," konštatoval Mikulík. 

Pri rekonštrukcii sa podarilo nájsť pôvodné podlahy, mince z 18. a 19. storočia, ale aj suchý záchod, tzv. čiernu kuchyňu, v ktorej sa kedysi aj údilo, strieľne z obdobia renesancie. Barokový palác je špecifický tým, že bol vyzdobenejší a pri jeho výstavbe sa Lubomírski veľmi inšpirovali francúzskou a talianskou rezidenčnou stavbou. Bude to teda úplne iný typ paláca, ako je napr. Renesančný a Gotický palác či hradná veža. 

Minulý rok vyčlenila krajská samospráva na prvú etapu rekonštrukcie paláca viac ako 1,1 milióna eur. Múzeum zároveň získalo financie aj na tvorbu libreta a scenára paláca Lubomírskych z Fondu na podporu umenia. "Aby bolo dopredu jasné, čo sa bude v tej-ktorej komnate nachádzať, aké zariadenie, nábytok a podobne," uzavrel Mikulík.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1.decembra - Trh regionálnych výrobcov

Odovzdávanie certifikátov Regionálny produkt Horehronie, Brezno

1. decembra - Vianoce v čipke

Vernisáž výstavy Trebišov

1. decembra - Krása slovenského ľudového odevu

Vernisáž výstavy Považská Bystrica