Poklady vylovené z Váhu
Netradičnú výstavu ponúka Vlastivedné múzeum v Hlohovci

01.03.2019 | Trnavský kraj | Autor: D.Ondrušková

Za názvom najnovšej výstavy hlovského Vlastivedného múzea Vylovené z rieky sa skrývajú archeologické nálezy, ktoré vydal Váh pri Hlohovci v priebehu uplynulých tridsať rokov. Rieka je z hľadiska histórie unikátnym archeologickým náleziskom, ktoré z času na čas, zväčša počas nízkeho stavu vody, odovzdá svoje poklady.

"Pri Hlohovci je Váh ešte stále pomerne rýchlym vodným tokom, nie sú tu vzduté vodné hladiny ako napríklad pri Seredi alebo Piešťanoch, a tak je aj ideálnym prostredím na objavovanie starobylých, niekedy aj niekoľko tisícročí starých artefaktov," uviedol riaditeľ múzea, archeológ Jozef Urminský. Pokračoval, že vždy po pominutí veľkých vôd na jar a v lete sa zo štrkových nánosov vynoria predmety, ktoré si rieka v priebehu stáročí od človeka vzala.

Výstava, ktorá potrvá do 24. marca v priestoroch múzea vo františkánskom kláštore, ponúka trinásť príbehov archeologických nálezov od praveku do konca stredoveku. Viaceré z nich sú unikátnymi nielen pre región, ale aj vývoj osídlenia na Slovensku.

"Najstarším je zdobená náčelnícka palica z jelenieho parohu, pochádzajúca zo strednej doby kamennej (8000 rokov p. n. l.), unikátne sú nálezy desiatich medených ingotov, veľkých surovinových polotovarov, ktoré sa transportovali po Váhu v stredoveku a novoveku plťami z hút na Liptove," povedal Urminský. Rovnako cenným je hromadný nález surovinových polotovarov z antimónu. Pochádzajú z potopenej plte, ktorá tento tovar prevážala.

Samostatnú skupinu vystavených predmetov tvoria nálezy z miesta bývalého riečneho brodu v obci Dvorníky, v časti Posádka. "Germánske bronzové zubadlo z doby rímskej, keltské mince, bronzové dýky, drobné šperky z praveku a stredoveku, toto všetko sa našlo v rieke v blízkosti chatovej osady Berek pri Posádke," dodal Urminský. 

Väčšinu predmetov do múzea v minulosti priniesli rybári, vodní turisti a náhodní okoloidúci. Často medzi nálezmi okrem kovových predmetov boli aj organické zvyšky najmä driev zo starých mostov alebo vážskych mlynov. "Na Priemyselnej ulici v Hlohovci, pri prebagrovaní starého ramena Váhu, kde je dnes jazero pre rybolov, sa našla dokonca potopená veľká časť dreveného mlyna aj s mlecím kameňom a lopatkami kolies, ktoré ho poháňali," uviedol Urminský. 

V Hlohovci sa ako v jednej z mála slovenských lokalít zachovali dodnes v koryte rieky zvyšky viacerých mostných konštrukcií zo 14. až 19. storočia. V rieke majú vynikajúce podmienky na dlhodobé uchovanie. Voda je totiž podľa Urminského výborný konzervant, v okolí potopeného predmetu vytvorí prostredie bez prístupu kyslíka. Inak by podobné nálezy v zemi na súši takúto dlhú trvácnosť nemali.

 "Aj z tohto pohľadu patrí výstava k špecifickým a unikátnym, pretože predstavuje predmety, ktoré mali po dlhé stáročia menej tradičné uloženie. Nenachádzali sa v súkromných zbierkach, neležali ani v zemi, ale ukrývala ich pred zrakom človeka práve voda," doplnil.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

22. novembra - Katarínsky jarmok a Handlovské katarínske dni

Handlová

22. novembra - Vianočná Petržalka

Slávnostné otvorenie tradičných vianočných trhov a rozsvietenie vianočného stromčeka

24. novembra - Tradičný lampiónový sprievod banskobystrickými uličkami

Banská Bystrica