Tradíciu šabľovníkov v Chtelnici  prerušili iba raz
Podujatie odštartujú 3.marca sprievodom na námestí.

28.02.2019 | Trnavský kraj | Autor: D.Ondrušková

Slávenie fašiangov bude v Chtelnici v okrese Piešťany opäť vo veľkom. Obec chystá trojdňové podujatie, ktoré v nedeľu 3. marca odštartuje sprievod šabľovníkov cez námestie. Pri tejto príležitosti obec vydala Šabľovnícky špeciál. TASR o tom informoval jeho zostavovateľ Marek Turanský.

V nedeľu sa bude pre deti tancovať aj "vrabčák" a po ňom sa Chtelničania budú môcť zabaviť pri hudbe v pivničných priestoroch miestneho kaštieľa. V pondelok 4. februára je na programe fašiangový sprievod dedinou a opäť večerná zábava. V utorok 5. februára bude ďalší sprievod a na záver v kultúrnom dome pochovajú basu. Podujatie pripravuje tradične združenie Chtelnickí šabľovníci. 

V Chtelnici vyšlo pri tejto príležitosti špeciálne číslo obecného spravodajcu. Volá sa Šabľovnícky špeciál a je venovaný vzniku a udržiavaniu nevšednej tradície predchádzajúcej Veľkej noci. Tento trojdňový zvyk sa zachoval iba na Morave a na západnom Slovensku a nepozná sa dôvod prečo. Podľa Turanského v Chtelnici tradícia šabľovníkov trvá 270 rokov. Prerušená bola iba raz, v roku 1978 z dôvodu infekčnej slintačky. 

Fašiangy sa v Chtelnici aj v predchádzajúcich storočiach niesli v znamení veselosti a všakovakých výmyslov. Turanský píše, že v roku 1746 po zrušení trestu na dereši chodil miestny hajdúch po domoch a pýtal sa obyvateľov, či sa tomu faktu tešia a či sa veselá chasa môže u nich zastaviť. Partiu tvorili 12 mládenci pred vojenčinou, od obce dostali trsteničky, ktoré sa používali na palicovanie a "derešovanie", a oni ich použili na tanec "pod šable".

"Fašiangy sú dnes takmer v nezmenenej podobe ako kedysi," uviedol Turanský v Šabľovníckom špeciáli. Iba mládenci už podľa jeho slov nemajú pred vojenčinou a v posledných desaťročiach mávajú jednotné oblečenie, košeľu a šatku okolo krku, každý rok inej farby. Prípravy so skúšaním tanca trvajú dva či tri mesiace. Neodmysliteľnou súčasťou šabľovníckeho sprievodu je dychová hudba Chtelničanka s kapelníkom Pavlom Kičinom, ktorý drží taktovku už 40 rokov a nevynechal ani jeden šabľovnícky pochod. Podľa toho, akú odpoveď dajú domáci ich veliteľovi, vytancujú šabľovníci všetky dievčatá i starších buď pri veselej hudbe, alebo im zahrajú smutnú.

V spravodajcovi sú zverejnené vzácne archívne fotografie partií miestnych šabľovníkov, najstaršia je z roku 1940. Na niektorých šabľovníci tancujú v snehu, na niektorých sú okolo nich už zazelenané stromy, to podľa toho, na aké obdobie fašiangy pripadli. Okrem Chtelnice sa pritom šabľovníci zúčastňujú na fašiangovom veselí aj v okolitých obciach – Špačinciach, Dobrej Vode či Rakoviciach. Popritom sa združenie Chtelnickí šabľovníci angažuje aj na ostatnom dianí v obci a organizuje aj iné podujatia, napríklad Šabľovnícky ples, či pomáha pri vianočných trhoch. 
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. – 2. marca - Medzinárodný klobásový festival

zabíjačkové špeciality a gazdovský trh. Sládkovičovo

1. marca – piatok Čas veľkonočný

vernisáž výstavy Žilina, Makovického dom

3. marca - Zážitkové terárium ,

Interaktívna výstava tropického hmyzu Brezno, Meštiansky dom