Volejbal na snehu vo Vysokých Tatrách
Štrbské pleso bude 24. februára 2018 dejiskom prvých majstrovstiev Slovenska vo volejbale na snehu.

21.02.2018 | Prešovský kraj | Autor: Ján Lašák

Dvanásť dvojíc v mužskej i ženskej kategórie sa popasuje nielen o premiérový titul majstra Slovenska, ale aj o miestenku na majstrovstvá Európy. Podujatie vzhľadom na svoju unikátnosť nemá jasných favoritov, v štartovej listine sa však nachádza viacero zaujímavých mien.

Historicky prvé MSR sa uskutočnia v doskočisku skokanského mostíka na Štrbskom plese. Predstaví sa na nich po 12 mužských a ženských dvojíc rozdelených do štyroch trojčlenných skupín. Ich víťazi postúpia do semifinále. "Veľmi milo nás prekvapil záujem volejbalistov a beach volejbalistov o snow volejbal. Štartová listina sa rýchlo zaplnila a verím, že nám bude priať aj počasie. Pre deti sme pripravili detské volejbalové miniihrisko, aby si to mohli vyskúšať," uviedla koordinátorka pre plážový volejbal a volejbal na snehu SVF Michaela Cibulová.

Dvojice sa stretnú systémom každý s každým v rámci trojčlenných skupín, pričom do semifinále postúpia víťazi. V základných skupinách sa bude hrať jeden set do 15 bodov, semifinále a finále na dva sety do 11. "Prihlásilo sa viac dvojíc, než sme predpokladali. Dospeli sme k názoru, že pre premiérový ročník republikového šampionátu bude ideálnym číslom 12 dvojíc v mužskej i ženskej kategórii. Zúčastniť sa ich môžu členovia SVF, ktorí stihli včas poslať prihlášku," uviedol športový riaditeľ turnaja Miroslav Andrássy.

 

                

FOTO: Na snímke účastník turnaja Martin Šmahel počas tlačovej konferencie pred 1. Majstrovstvami Slovenska vo volejbale na snehu, ktoré sa uskutočnia na Štrbskom Plese v priestoroch pod lyžiarskymi skokanskými mostíkmi 24. februára  2018. FOTO TASR - Milan Kapusta

Na podujatí sa predstaví viacero mien známych z klasického i plážového volejbalu. K nim sa zaradí aj známy fitnes tréner a moderátor Martin Šmahel, ktorého pozitívny vzťah k volejbalu je dlhodobo známy. "Veľmi sa na to teším, bude to veľká "haluz." Toto podujatie bude prvým krokom k spopularizovaniu tohto športu na Slovensku, aby sa našli podobní nadšenci ako my. Myslím si, že väčšina účastníkov so mnou bude súhlasiť, keď poviem, že ani sami nevieme, do čoho ideme. V takýchto podmienkach ešte asi nikto nehral. Budem sa musieť vhodne obliecť a sám som zvedavý, či sa typický jemný volejbalový dotyk s loptou bude dať spraviť aj v takom počasí," uviedol Šmahel, ktorý sa predstaví s dvojnásobným majstrom Slovenska v plážovom volejbale Michalom Kollárom. 

Národný šampionát vo volejbale na snehu sa v roku 2018 rozhodlo usporiadať až 17 európskych krajín. Víťazi majstrovstiev Slovenska sa kvalifikujú na ME, ktoré budú 23.- 25. marca v rakúskych strediskách Wagrain-Kleinarl a Flachau.
V štartovej listine figuruje aj meno prezidenta SVF Martina Kraščeniča, ktorý nastúpi po boku Miloša Dubovca. "FIVB má ambíciu uskutočňovať takéto podujatia na atraktívnych miestach. Štrbské Pleso zaradila medzi najzaujímavejšie. Verím, že uspejeme nielen atraktivitou, ale aj kvalitou. Jednoznačných favoritov podujatia nemáme, ale predstaví sa na ňom viacero hviezdičiek, ktoré môžu zažiariť," poznamenal Krasničan.

Podľa predbežnej predpovede by v sobotu 24. februára malo byť na Štrbskom Plese 8-12 stupňov pod nulou. "Na Štrbskom plese sa v nedávnej minulosti už organizovalo viacero netradičných športových podujatí a toto je jedným z nich. Keďže máme málo skokanov, snažíme sa miesto pod skokanským mostíkom využívať inými spôsobmi, najmä športom. Momentálne je tam snehu dosť, takže predpokladám, že podmienky na M-SR vo volejbale na snehu budú priaznivé," poznamenal starosta obce Štrba Michal Sýkora. 

História volejbalového dobrodružstva na snehu sa začala písať v roku 2008 v rakúskom stredisku Wagrain, keď bol kurt položený vo výške 1850 m n. m. Kombinácia populárneho športu v netradičných podmienkach priniesla úspech a od roku 2011 sa nový šport rozšíril do ďalších stredísk s Rakúska volejbalová asociácia ho v tom období uznala za oficiálny šport. Nasledovalo vytvorenie snehovej volejbalovej tour, ktorá v ďalších rokoch zavítala aj do Švajčiarska, Talianska či Česka. Volejbal na snehu má ambíciu stať sa olympijským športom. Viacero volejbalových aj beachvolejbalových hviezd preto odprezenzovalo tento šport aj na ZOH v Pjongčangu. Cieľom Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB) je vytvoriť v roku 2019 svetové turné a v ďalšom roku aj plnohodnotné majstrovstvá sveta.

autor: TASR

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. – 24. február - Krňačky Chopok

5. ročník o Veľkú cenu Jasnej Brezno

24. február - V jednom je sila

Stretnutie jednorodičov Bratislava, Staré lýceum

24. február - Majstri Pravnianskej doliny

Stretnutie remeselníkov Nedožery-Brezany