Obyvatelia Rožňavy rozhodnú o investíciách
V nultom ročníku budú rozhodovať o rozdelení 50.000 eur.

20.02.2018 | Košický kraj | Autor: Ján Lašák

Do konca februára môžu Rožňavčania predostrieť svoje nápady, ktoré chcú, aby boli financované z rozpočtu mesta. Následne obyvatelia hlasovaním rozhodnú, či sa postaví nové parkovisko, lavičky, alebo pribudnú detské ihriská. Participatívnym rozpočtom sa mesto podľa zástupcu primátora Dionýza Keményho zaoberá od polovice minulého roka. Inšpirovali sa Bratislavou, Banskou Bystricou, Piešťanmi a Trnavou.

"Táto myšlienka našla pochopenie v poslaneckom zbore. Po stretnutiach môžem konštatovať, že aj medzi obyvateľmi. Mali sme na dve etapy prvé diskusné fórum, zúčastnilo sa ho okolo 50 až 60 ľudí," priblížil pre TASR Kemény s tým, že Rožňavčania rozhodnú o rozdelení sumy 50.000 eur.

"Hlavnú tému vzhľadom na to, že je to pilotný, nultý ročník, sme určili my, a to verejné priestranstvá. Je to najširší okruh z podnetov a kritiky zo strany obyvateľov. Najvyššia dotácia na jeden projekt je 5000 eur," doplnil Kemény.

Svoje nápady môžu predložiť fyzické osoby, skupiny obyvateľov, občianske združenia alebo neziskové organizácie do 28. februára. "Do konca marca sa budú v súčinnosti s mestským úradom kreovať. Je určený výkonný výbor, ktorý bude nápomocný. Nerozhoduje o ničom, len poskytuje nevyhnutnú pomoc pri administrácii a podobne. Následne o všetkom rozhodnú ľudia, sami si určia poradie, aj poradie dôležitosti, ktoré z tých prijatých a navrhnutých projektov budú realizované," vysvetlil zástupca primátora.

Predkladatelia svoje nápady odprezentujú na diskusnom fóre, kde sa hneď uskutoční hlasovanie. "Následne budú mať obyvatelia možnosť dva dni v školách a rôznych inštitúciách do urien hlasovať a v neposlednom rade aj elektronicky," skonštatoval Kemény.

Podľa jeho slov nejde o rivalitu medzi sídliskami či blokmi, ale práve naopak, predkladatelia návrhov si musia získať dôveru a podporu širokej škály obyvateľstva. "Sú to napríklad projekty na úpravu verejných priestranstiev, budovanie detských ihrísk, chodníkov, parkovísk, výsadba zelene, obnovenie veľkého parku, ktorý je dlhodobo v zlom stave, a podobne," priblížil zástupca primátora.

"Mesto Rožňava bolo dvakrát jedno z najtransparentnejších miest na Slovensku. Skončili sme na poprednej priečke a ja si myslím, že toto je ďalší krok ešte k väčšej otvorenosti, aby sa mohli ľudia zapájať do tvorby rozpočtu v meste," dodal primátor Rožňavy Pavol Burdiga.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29