Areál bežeckého lyžovania v Dobšinej prešiel obnovou 
Mesto ho chce otvoriť počas nadchádzajúceho víkendu.

10.01.2019 | Košický kraj | Autor: D.Semanová

Areál bežeckého lyžovania pri Dobšinskej ľadovej jaskyni v Slovenskom raji v okrese Rožňava prešiel obnovou. Na tento účel sa už dlhšie obdobie nevyužíval. Projekt bol vlani financovaný cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita. Implementačným orgánom bola organizácia Košice Región Turizmus. Pre TASR to uviedla jej výkonná riaditeľka Lenka Vargová Jurková s tým, že celkové výdavky predstavovali viac ako 14.000 eur. Žiadateľ, ktorým bolo mesto Dobšiná, prispel vyše 1400 eurami.

Medzi niektoré z cieľov projektu podľa nej patrí napríklad rozšírenie ponuky cestovného ruchu v zimnej turistickej sezóne a tým predĺženie priemernej doby pobytu návštevníka v kraji, čo priamo povedie k zvýšeniu prínosu pre hospodárstvo. "Zámerom bolo rovnako vytvoriť podmienky na zvýšenie konkurencieschopnosti nášho regiónu prostredníctvom posilnenia jeho športovo-rekreačného potenciálu," uviedla.

Ako pripomenula, lyžiarske bežecké trate lokalizované v Dobšinskej ľadovej jaskyni majú bohatú tradíciu a v minulosti ich využívali vrcholoví a výkonnostní lyžiari-bežci, ale aj rekreační bežci či turisti-lyžiari. "Oproti pôvodne schváleným tratiam, ktoré boli prioritne určené na preteky usporiadané v rámci Slovenského lyžiarskeho zväzu, sa ich vedenie čiastočne prispôsobilo zmeneným aktuálnym terénnym a prírodným podmienkam, zohľadnilo sa zameranie tratí viac na športovo-rekreačné využívanie a vynechali sa niektoré krátke najnebezpečnejšie a pre údržbu náročnejšie úseky," spresnila.

Koncepcia bežeckých tratí je okruhová a sú situované v otvorenom teréne po pasienkoch a lúkach juhovýchodne až juhozápadne pod Ostrou skalou. Nachádzajú sa tu štyri lyžiarske bežecké trate s dlhé 4,5 kilometra, 3,5 kilometra a ďalšie dve majú okruh v dĺžke tri a dva kilometre.

V priestore štartu a cieľa bol vybudovaný nový drevený altánok osadený v existujúcich betónových pätkách s možnosťou sedenia, odkladania vecí, voskovania lyží a zároveň slúžiaci ako oddychové miesto.

Mesto Dobšiná na svojej webovej stránke informuje, že otvorenie uvedeného areálu spojené s prechodom lyžiarskych bežeckých tratí sa uskutoční v nedeľu (13.1.) o 13. h.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21.júna - 44. ročník Kultúrneho leta a Hradných slávností

Otvorenie festivalu v Bratislave

22. júna - Brodziansky šúľanec

2. ročník súťaže v Brodzanoch

22. -23. júna - Obecné slávnosti pod Ostrým vrchom

Podujatie v Dlhej nad Oravou