V akvaparku Kurinec stavajú tobogan, v pláne sú i kryté bazény
TASR ponúka správu aj v maďarskom jazyku.

19.12.2018 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

 Výstavba toboganu, nových toaliet a príprava realizácie krytých bazénov i nového geotermálneho vrtu. To sú aktuálne zámery samosprávy Rimavskej Soboty pri rozvoji mestskej rekreačnej oblasti Kurinec, ako ich prezentoval primátor Jozef Šimko na ustanovujúcom decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. 

"Mojím cieľom ako primátora mesta je vybudovanie ďalšieho geotermálneho vrtu, nakoľko teplota vody ani výdatnosť prameňa nám už pomaly nepostačujú. Mám už premyslené získanie finančných prostriedkov na výstavbu tohto vrtu," avizoval Šimko.

Ďalším cieľom je podľa neho vybudovanie krytých bazénov s teplotou vody 36 až 38 stupňov, aby mimo letnej sezóny občania mesta nemuseli cestovať do akvaparkov v iných mestách. "Vzhľadom na dosiahnuté tržby v tomto roku môžeme povedať, že to dokážeme vybudovať zo zisku a na rozpočet mesta nesiahneme ani jediným centom," dodal primátor s tým, že v súčasnosti na Kurinci stavajú nový tobogan s dopadovým bazénom, ako aj nové toalety. Obidve stavby chce samospráva dokončiť do budúcoročnej letnej sezóny.

Šimko tiež pripomenul, že rekreačnú oblasť prevzal v roku 2010 pri svojom nástupe do funkcie zanedbanú a mimo prevádzky. "Od roku 2011 sme pristúpili k rekonštrukcii horného 25-metrového bazéna a už v júni toho roku sa občania nášho mesta mohli prvýkrát okúpať v geotermálnej liečivej vode. Za polroka sme dokázali dať do chodu geotermálny vrt, ktorý bol navŕtaný ešte v roku 2004 a viac ako 6,5 roka chátral," zdôraznil primátor.

Spomenul tiež následnú výstavbu dvoch nových bazénov, detského bazéna a prepojenie strediska s mestom cyklodráhou. "Vrátili sme život na Kurinec a návštevnosť už snáď aj prekračuje niekdajšiu slávu tohto rekreačného zariadenia. Veď mať na kúpalisku 64.000 ľudí, ako to bolo túto letnú sezónu, nám to jednoznačne naznačuje," zakončil Šimko.

 

Text správy v maďarskom jazyku.

Több terve is van a rimaszombati (Rimavská Sobota) önkormányzatnak a kurinci (Kurinec) üdülőközponttal kapcsolatban. A város új tobogánokkal, fedett medencével, geotermális furattal és illemhelyekkel bővítené a fürdőkomplexumot. Mindezt Jozef Šimko polgármester árulta el a városi testület decemberi alakuló ülésén.

A polgármester elmondta, hogy az új geotermális furatra azért van szükség, mert a víz jelenlegi hőmérséklete és mennyisége már nem megfelelő. Šimko jelezte, hogy már tudják, milyen forrásokból valósítják meg a fúrást.

A másik fontos cél a 36-38 fokos vízzel rendelkező fedett medencék kiépítése, amelyeknek köszönhetően az embereknek nem fog kelleniük elutazni, ha a nyári szezonon kívül is fürdőzni szeretnének. „Tekintettel az idei bevételekre elmondhatom, hogy a projektet a város teljes egészében a haszonból tudja finanszírozni, a költségvetéshez hozzá sem kell nyúlnunk" – mondta Šimko, aki azt is hozzátette, hogy jelenleg folyik a tobogánok és az illemhelyek kiépítése, amelyet a következő nyári szezonig szeretnének befejezni.

A polgármester azt is hangsúlyozta, hogy amikor 2010-ben a funkciójába lépett, elhanyagolt és üzemen kívüli állapotban vette át az üdülőközpontot. „2011-ben elkezdtük a 25 méteres medence felújítását, idén júniusban pedig a látogatók már megmártózhattak a termálvízben is. Fél év alatt beüzemeltük a geotermális furatot, amelyet még 2004-ben hoztak létre, és amely több mint hat és fél évig csak enyészett" – mondta Šimko.

A furaton kívül Šimko megemlítette a két új medence, a gyermekmedence és a kerékpárút kiépítését, amely összeköti a fürdőkomplexumot a várossal. „Újra életet leheltünk az egykor virágzó üdülőközpontba, amelynek látogatottsága már az előző korszakot is túlszárnyalta. Ennek az idei szezon 64 ezres látogatószáma az egyértelmű bizonyítéka" – zárta.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. – 24. február - Krňačky Chopok

5. ročník o Veľkú cenu Jasnej Brezno

24. február - V jednom je sila

Stretnutie jednorodičov Bratislava, Staré lýceum

24. február - Majstri Pravnianskej doliny

Stretnutie remeselníkov Nedožery-Brezany