Prezývka Trogári je stará niekoľko storočí, súvisí s tragickou udalosťou 
Seriál TASR o zaujímavostiach v slovenských obciach a mestách.

09.12.2018 | Nitriansky kraj | Autor: P.Ivan

Obyvatelia Nitry o sebe vždy hrdo vyhlasovali, že sú Trogári. Toto meno si dávajú niektoré športové tímy, no nazývajú sa tak tiež nitrianski športoví fanúšikovia a tričko s nápisom Trogári sa dá kúpiť aj v nitrianskom športovom fanshope. Na stránke Ortodoxní Nitrančani na sociálnej sieti je dokonca možné získať "Ronný list Trogára", ktorý je, samozrejme, vydávaný v nitrianskom nárečí. Názov Trogár nesie aj študentský krátkometrážny film, ale aj pivo z miestneho nitrianskeho pivovaru. Trogári a Trogár v štátnej službe sú zasa názvy románov Laca Haasa.

Okrem samotného označenia obyvateľa Nitry má slovo trogár viacero významov. V nitrianskom žargóne sa napríklad využívalo na označenie pre mestského frajera alebo šibala. Často sa však toto slovo používalo aj pejoratívne, vo význame lapaj či darebák. Takže keď mamy hrešili svojich nezbedných synov, neraz im povedali: "Ty si taký trogár, alebo trogárisko." Podľa slov Márie Dankovej, ktorá ako sprievodkyňa už 23 rokov ukazuje krásy mesta turistom, iba málokto v Nitre vie, že prezývka Trogár je spojená s temným obdobím v dejinách mesta.

Pôvod slova trogár siaha podľa nej zrejme až do 18. storočia, ktoré bolo pre Nitru mimoriadne tragické, pretože mesto postihlo viacero pohrôm. Okrem nájazdu žravých kobyliek a zemetrasenia zasiahla Nitru v roku 1739 až 1740 pustošivá morová epidémia.

"Podľahla jej takmer tretina obyvateľov mesta. Po tejto nákaze si Nitrania zvolili svätého Svorada za svojho patróna a prisľúbili mu dodržiavanie pôstu a vykonávanie púte na Zobor, kde sa konali bohoslužby na jeho počesť," vysvetlil pred časom nitriansky biskup Viliam Judák. Pamiatkou na veľkú epidémiu je aj morový stĺp v podobe mariánskeho súsošia, ktorý dal pred Nitrianskym hradom postaviť v roku 1750 biskup Esterházy.

Pripomienkou strašnej morovej nákazy je podľa Dankovej aj prezývka Trogár. "Keď som pred rokmi začala robiť sprievodkyňu, nikto mi nevedel odpovedať na otázku, ako vzniklo toto pomenovanie. V skutočnosti siaha naozaj až do našej hlbokej minulosti. V čase, keď ľudí v Nitre zabíjal mor, bolo potrebné to obrovské množstvo mŕtvych tiel odvážať. Robilo sa na to drevených kárach, na tragačoch, a ľudí, ktorí túto činnosť vykonávali, začali volať Trogári. Takže prezývka, ktorou dodnes prezývajú Nitranov, je stará niekoľko storočí a súvisí s tragickými udalosťami, ktoré mesto postihli," uviedla Danková

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. – 2. marca - Medzinárodný klobásový festival

zabíjačkové špeciality a gazdovský trh. Sládkovičovo

1. marca – piatok Čas veľkonočný

vernisáž výstavy Žilina, Makovického dom

3. marca - Zážitkové terárium ,

Interaktívna výstava tropického hmyzu Brezno, Meštiansky dom