Záujem o zdieľané bicykle sa v Nitre strojnásobil 
Najpopulárnejším stanovišťom sa opakovane stal Mestský park.

02.12.2018 | Nitriansky kraj | Autor: D.Švelková

Zdieľané bicykle ukončili v posledný novembrový deň svoju druhú sezónu v Nitre. Do systému sa počas dvoch sezón zaregistrovalo takmer 11.000 užívateľov, ktorí si zapožičali bicykel celkovo 32.000-krát. Podľa Petry Helecz zo spoločnosti Arriva na Slovensku, ktorá zdieľané bicykle v Nitre prevádzkuje, najpopulárnejším stanovišťom sa opakovane stal Mestský park.

„V budúcom roku plánujeme jeho zastrešenie,“ poznamenala Helecz. Spoločnosť je podľa jej slov zároveň pripravená v budúcnosti rozšíriť počet stanovíšť i zdieľaných bicyklov. „Bude to závisieť od dohody s predstaviteľmi mesta,“ potvrdila.  

Tohtoročnou novinkou v systéme bikesharingu bola možnosť využiť na požičanie zdieľaného bicykla čipovú kartu Arriva Nitra. K terminálu na bicykli stačilo priložiť čipovú kartu, vďaka ktorej systém identifikoval užívateľa. Ten už iba zadal svoj PIN-kód a mohol sa bicyklovať. Počet prenájmov zdieľaných bicyklov sa v meste pod Zoborom počas druhej sezóny takmer strojnásobil v porovnaní s prvou sezónou, bicykle boli požičané takmer 24.000-krát.

„Zdieľané bicykle zjednodušujú mobilitu najmä v centre mesta. Na základe našej skúsenosti z Nitry môžeme povedať, že bikesharing ako doplnok mestskej verejnej dopravy je ďalším zo spôsobov, ako zvýšiť záujem obyvateľov a návštevníkov miest o využívanie verejnej dopravy,“ povedala Helecz.

Počas zimy absolvujú bicykle servisné prehliadky a potrebné opravy, aby mohli od marca budúceho roka opäť slúžiť Nitranom a návštevníkom mesta. Prevádzkovateľ zaznamenal v druhej sezóne prevádzky zdieľaných bicyklov jediný vandalský útok na bicykel a jednu stratu bicykla.

Zaujímavosťou je, že obyvatelia iniciatívne nahlasovali na zákaznícku linku a facebookovú stránku spoločnosti bicykle odložené mimo stanovíšť. Arriva zaznamenala záujem o bikesharing aj z ďalších miest na Slovensku. „Už v budúcom roku budú Nitru nasledovať ďalšie mestá. Bikesharingové riešenie ponúkame aj pre menšie mestá, ktoré sú medzi sebou vzdialené do 40 kilometrov. Vďaka participácii viacerých samospráv je rozdiel v nižších nákladoch na zabezpečenie prevádzky,“ uviedla Helecz. 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava