Jakubská cesta bude mať svoju zastávku aj v Prešove 
Záujem o svätojakubskú púť začal prudko vzrastať koncom 80. rokov 20.storočia.

14.11.2018 | Prešovský kraj | Autor: M.Černý

Jakubská cesta, po ktorej putujú pútnici k hrobu sv. Jakuba v španielskom Santiagu de Compostela, bude mať od 20. novembra svoju zastávku aj v Prešove. Pútnici zo Slovenska i zahraničia, ktorí budú putovať jednotlivo, alebo v skupinkách, môžu v Mestskom informačnom centre v Prešove získať pečať pútnika, zastaviť sa, spoznať naše mesto a navštíviť najznámejšie prešovské pamiatky. Informovala o tom tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Novotná.

"Jakubská cesta bude označená tabuľou na Bajkalskej ulici, pri konečnej zastávke MHD. Práve tam sa na oficiálnom otvorení v Prešove 20. novembra o 16.00 h stretnú nielen pútnici, ale aj zahraniční hostia a vítaní sú všetci, ktorí sa na túto púť chystajú alebo o nej chcú vedieť viac," uviedla Novotná.

Otvorenie Jakubskej cesty v Prešove bude podľa jej slov sprevádzať aj výstava v Galérii v Caraffovej väznici, kde si Prešovčania budú môcť pozrieť jedinečné zábery pútnikov. Všetky fotografie sú z trasy zo Slovenska k hrobu sv. Jakuba v Španielsku, ktorá má dĺžku rovných 3333 kilometrov a možno ju prejsť celú za tri mesiace.

"Záujem o svätojakubskú púť začal prudko vzrastať koncom 80. rokov 20. storočia, k čomu prispela púť pápeža Jána Pavla II., ale aj to, že v roku 1993 bola Svätojakubská cesta zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V porovnaní s inými pútnickými cestami veriacich na miesta zázrakov a k relikviám svätých sú Jakubské cesty v Európe výnimočné. Pútnici sa na Jakubskej ceste prezentujú vlastným logom, infraštruktúrou, službami i cirkevnou, kultúrnou, sponzorskou a politickou podporou," vysvetlila Novotná.

Ako ďalej povedala, putovanie má hlboký duchovný rozmer, spája sa v ňom spiritualita, cestovanie i poznávanie európskych miest. "Práve Jakubská cesta je možnosťou a príležitosťou pre všetkých, ktorí chcú popri spoznávaní sveta spoznať aj seba. Na púť do Santiaga de Compostela je možné 'nastúpiť' zo všetkých miest Európy. Sieť ciest je postupne vyznačovaná a pravidelne dopĺňaná informáciami," doplnila Novotná.

Každý pútnik má špeciálny kredenciál pútnika, do ktorého sa zaznačujú pečiatky z navštívených miest Jakubskej cesty. Bude k dispozícii aj v Mestskom informačnom centre v Prešove. Podrobnosti, ako aj odkaz na stiahnutie mobilnej aplikácie môžu záujemcovia nájsť na webstránkach www.jakubskacesta.eu alebo www.svatojakubskacesta.eu.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. júla - Huncokárske slávnosti Modra

areál mestskej vily a Penzión Huncokár, Piesok

20. júla - Dni Štefánika

4. ročník Medzinárodného pochodu k pocte Milana Rastislava Štefánika Brezová pod Bradlom

21. júla - Turčianska harmonika

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny