Tradičnú kultúru a ľudové odievanie predstaví výstava Klenoty spod slovenskej brány, ľudové odievanie v Kozárovciach. V Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach, ktoré je pobočkou Ponitrianskeho múzea, otvoria expozíciu 12. novembra.
Vystavené exponáty tradičnej ľudovej kultúry zozbieral etnograf Dávid Hudec, ktorý prišiel prvýkrát do kontaktu s krojom počas pôsobenia v detskom folklórnom súbore Vretienko a neskôr sa ľudovej kultúre podrobnejšie venoval aj popri štúdiu etnografie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
"Krása Kozárovských krojov mu natoľko učarovala, že ich začal zbierať, opravovať a neskôr i šiť. Množstvo vzácnych kúskov ľudového odevu mu darovali ľudia, ktorí si ich uchovávali po svojich predkoch v truhliciach po celé roky," uviedla PR manažérka Ponitrianskeho múzea Ľubica Packová-Zahradárová.
Ako pripomenula, nová výstava v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach potrvá do 15. januára a ponúkne možnosť pozrieť si súčasti odevu od archaických typov z polovice 19. storočia až po súčasný polokroj z 21. storočia. Návštevníci uvidia vystavené vzácne golierkové oplecká, farbiarske ženské sukne i hodvábne ručníky, ktoré boli odevnou súčasťou výlučne vydatých žien.
Za pozornosť bude podľa Packovej-Zahradárovej stáť aj jedinečný svadobný kroj a svadobná parta z roku 1906. "Z mužského ľudového odevu budú zastúpené plátenné gate, košele, rajtky a vyšívané náprsenky, takzvané grágle. Výstavu bude dopĺňať ukážka stola s tkaným obrusom, za ktorým sa schádzala rodina a posteľ s tkanými duchnami a vankúšmi, ktoré boli súčasťou tradičnej dedinskej izby," dodala Packová-Zahradárová.