V nedeľu začali a až do pochovávania basy budú chodiť v Chtelnici šabľovníci - chlapci so šabľami. V rámci fašiangového zvyku, ktorý v obci uchovávajú, navštívia každú domácnosť. Podľa toho, akú odpoveď dajú domáci ich veliteľovi - hajdúchovi, vytancujú všetky dievky i starších buď pri veselej hudbe, alebo im zahrajú smutnú pesničku.
Zvyk má podľa etnologičky Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch Vladimíry Pribišovej súvis s protitureckými bojmi, preto zostala aj funkcia hajdúcha. Sprievod dvanástich mládencov kedysi so šabľami, ktoré dnes vymenili v Chtelnici za prútiky, je súčasťou pochodu masiek v závere fašiangov.
FOTO: Účastníci trojdňovej fašiangovej pochôdzky, ktorej súčasťou je tradičný šabľový tanec v Chtelnici 11. februára 2018. FOTO TASR - Martin Palkovič.
Tento trojdňový zvyk sa zachoval podľa jej vyjadrenia na Morave a na západnom Slovensku a nepozná sa dôvod prečo. "Chlapci sú oblečení v rovnakých košeliach, každý rok v inej, cez plecia majú šatku, hajdúch má dolomán, čiapku a tucet mládencov na povel," uviedla etnologička.
Šabľovníci majú naštudovanú choreografiu a tú v sprievode miestnej dychovky opakujú pred každým navštíveným domom. Hajdúchom v Chtelnici je tento rok Marek Turanský.
autor: TASR