Zlaté Moravce: Ponitrianske múzeum ukáže žiakom, ako vyzerali tradičné fašiangy

28.01.2026 | Nitriansky kraj | Autor: P.Ivan

Ilustračné foto. Archív TASR.

Zlaté Moravce 28. januára (TASR) - Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde je názov interaktívneho podujatia, ktoré vo svojej pobočke v Zlatých Moravciach pripravilo Ponitrianske múzeum. Ako informovalo, konať sa bude 3. a 4. februára, určené je žiakom druhých až šiestych ročníkov základných škôl.

Vzdelávací program deťom priblíži, ako kedysi vyzerali fašiangy na dedine a čo bolo pre toto obdobie typické. „Prostredníctvom rozprávania, ukážok a spoločných aktivít spoznajú tradičné fašiangové zvyky, magické predstavy, pravidlá obchôdzok aj charakteristické masky,“ uviedli organizátori.

Súčasťou programu bude aj praktická časť, v ktorej si žiaci spolu s lektorkami múzea vyskúšajú prípravu tradičného fašiangového pečiva. „Ich ochutnávka sa stane príjemným zakončením programu a autentickým zážitkom z tradičnej ľudovej kultúry,“ doplnilo múzeum.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. mája - Otvorenie letnej turistickej sezóny v Bojniciach

Hurbanovo námestie Bojnice

9. mája - Morovnianska podkova

Furmanské preteky, Handlová, Morovno

9. mája - Trnavský rínek

Námestie sv. Mikuláša, Západoslovenské múzeum, záhrada