Krajské múzeum v Prešove približuje prácu a techniku hasičov
Záujemcovia si môžu prezrieť aj expozíciu Z dejín hasičstva.

14.10.2018 | Prešovský kraj | Autor: M.Černý

 Špeciálnu techniku, ktorá sa používa pri likvidácii požiarov, si môžu v nedeľu pozrieť návštevníci Krajského múzea v Prešove. Pripravené sú aj praktické ukážky z činnosti profesionálnych a dobrovoľných hasičov, či prehliadka historických exponátov.

Podujatie Hasiči o hasičoch sa koná od 14.00 h v átriu Rákociho paláca. "Pre deti, ale aj dospelých máme pripravené aktivity, ako napríklad striekanie na terč a rôzne iné formy cvičenia hasičských zručností," uviedol odborný pracovník múzea Igor Lazorík.

Záujemcovia si môžu prezrieť aj expozíciu Z dejín hasičstva, ktorá je najväčšou svojho druhu na Slovensku. Jedným z výnimočných exponátov je parná striekačka, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou v máji 1950 pomáhala hasiť požiar Bojnického zámku. Celá zbierka obsahuje viac ako 8000 zbierkových predmetov, pričom najstarší pochádza z 18. storočia.

"Expozícia obsahuje dvojkolesové a štvorkolesové striekačky na ručný pohon, motorové striekačky a požiarne automobilové vozy československej výroby. Zaujímavé sú aj rôzne súčasti hasičskej výzbroje, ako napríklad kožené či plátenné vedrá, vodné pušky, dobové prilby a uniformy, ale aj samaritánske pomôcky," priblížil Lazorík.

Podujatie sa koná na základe dlhodobej spolupráce múzea so záchrannými zložkami. Jeho cieľom je predstaviť verejnosti hasičské povolanie, ako aj popularizovať históriu požiarnej ochrany a techniky. Ide o náhradnú akciu za augustové stretnutie z cyklu Leto s Rákocim, ktoré sa neuskutočnilo pre nepriaznivé počasie. 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. júna - Rytieri na Devíne

Bratislava, hrad Devín

1. júna - Detský Slanický ostrov umenia

Námestovo, Slanická Osada, prístav č. 2

1. júna - Rozjasaný skanzen. Huncútsky deň

Svidník, skanzen