Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
LESY SR  realizujú výchovné zásahy v súlade s princípmi trvalo udržateľného hospodárenia.

včera 10:12 | Prešovský kraj | Autor: OTS

Prebierky sú nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o les. Pomáhajú vychovávať zdravé, odolné a stabilné porasty. V lesoch s náročným terénom pritom zohrávajú kľúčovú úlohu kone, ktoré šetria pôdu a umožňujú citlivú ťažbu tam, kde technika nemá prístup. Aj v súčasnosti ostáva táto práca fyzicky náročná, no pre budúcnosť lesa mimoriadne dôležitá.

Udržiavať les v dobrej kondícii si vyžaduje viac než len ochranu – dôležitou súčasťou lesného hospodárstva sú aj výchovné zásahy, známe ako prebierky. Ich cieľom je pomôcť perspektívnym stromom v raste a postupne budovať zdravý, stabilný a odolný ekosystém.

Prebierky sú odborné zásahy v mladších aj starších lesných porastoch, pri ktorých lesníci odstraňujú vybrané stromy, ktoré bránia rastu kvalitnejším stromom. Cieľom je usmerňovať drevinové zloženie, zlepšiť zdravotný stav porastu a vytvoriť podmienky pre vznik odolného, druhovo pestrého a stabilného lesa, ktorý bude lepšie odolávať vetru, suchu, škodcom či chorobám.

Značnú  časť týchto prác zabezpečujú miestni ľudia s konskou technológiou, ktorú lesníci využívajú najmä v náročných, neprístupných terénoch. Ich práca je fyzicky náročná, no mimoriadne hodnotná, nielen pre samotný les, ale aj pre zachovanie tradičného a šetrného spôsobu hospodárenia. Práve preto je dôležité vytvárať podmienky na to, aby si títo odborníci vedeli udržať stabilnú celoročnú prácu.

„Prebierkou sa zvyšuje kvalita porastu, podporuje sa biodiverzita a porast sa pripravuje na budúcu obnovu lesa. Vďaka prebierkam získavajú stromy viac svetla, priestoru a živín. Ide o veľmi dôležitý úkon v rámci výchovy lesa. Výsledkom je les s vyššou hodnotou – ekologickou aj hospodárskou,“ vysvetľuje vedúci lesnej správy Ubľanka, Ing. Peter Kirila.

 

Foto: LESY SR, Ilustračná fotografia

Na Lesnej správe Ubľanka je na rok 2025 naplánovaná starostlivosť formou prebierok v mladých porastoch do 50 rokov na ploche takmer 340 hektárov. Odhadovaný objem drevnej hmoty, ktorú pri tom lesníci z porastov vyťažia, predstavuje približne 6 700 m3.

„Aj v 21. storočí majú kone v lesnom hospodárstve svoje pevné miesto. Konská sila je nenahraditeľná najmä v oblastiach, v ktorých je sústreďovanie drevnej hmoty za pomoci mechanizačných prostriedkov veľmi náročné. Jedná sa najmä o mladé husté porasty, stanovištia s málo únosnou pôdou a strmé kamenisté terény, ktoré sú pre stroje nepriechodné. Kôň je tichý a šetrný, nepoškodzuje pôdu, koreňový systém stromov ani podrast tak ako ťažké mechanizačné prostriedky. Umožňuje ťažbu a približovanie drevnej hmoty tam, kde by stroje narobili veľké škody. Hoci je práca s koňom pomalšia, výsledok je šetrnejší,“ dodáva vedúci lesnej správy.

Drevná hmota získaná z prebierok je tenšia – väčšinu objemu tvorí vláknina, a teda nejde o komerčne najvýhodnejší typ ťažby. Prebierky sú zároveň ekonomicky náročnejšie ako obnovné ťažby, no napriek tomu sú a pre dlhodobé zdravie lesa nevyhnutné. Ich cieľom nie je okamžitý výnos, ale výchova kvalitného porastu do budúcnosti.

LESY SR  realizujú výchovné zásahy v súlade s princípmi trvalo udržateľného hospodárenia, kde sa spája ochrana prírody s využitím jej zdrojov. Les nie je len producentom dreva – je dôležitým ekosystémom, ktorý plní funkcie ekologické, krajinotvorné aj rekreačné.

Dobré lesníctvo znamená premyslený zásah. Strom, ktorý dnes vyrúbeme, často pomôže desiatkam ďalších lepšie rásť. A práve preto les rastie ďalej – zdravý, silný a životaschopný.
  

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

18. – 19. júla - Beckovské slávnosti

Beckov, park

19. júla - Historická žatva

Ukážky spracovania obilia na historických strojoch Lubina

19. júla - Špaňodolinský štiarc

ukážka varenia tradičného baníckeho jedla Špania Dolina