Na snímke opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Rastislav Krátky (hnutie Slovensko) vystupuje počas mimoriadnej schôdze parlamentu 4. februára 2025. FOTO TASR - Jaroslav Novák.
Bratislava 14. júla (TASR) - Opozičné hnutie Slovensko žiada pre projekt baterkárne v Šuranoch v Novozámockom okrese mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Chce, aby sa poslanci vo výbore k téme stretli v stredu (16. 7.). Projekt výstavby sa podľa poslanca NR SR Rastislava Krátkeho (Slovensko, Za ľudí, KÚ) stáva ekologickou hrozbou pre región a jeho obyvateľov. Baterkáreň podľa neho nespĺňa základné štandardy EÚ a porušuje zákon. Trestnoprávnu rovinu podľa svojich slov vyhodnocuje. Poslanec to vyhlásil v pondelok na tlačovej konferencii. Rezort životného prostredia pre TASR uviedol, že pri projekte obhajuje verejný záujem.
„Neviem, či sa pokúšajú oklamať Tarabu, alebo zblbnúť úradníkov na ministerstve, hovorím to tak ľudovo, aby to pochopil každý. Toto tu je pokus o podvod,“ vyhlásil poslanec. Ako Krátky vysvetlil, k projektu sú aktuálne známe dva hlavné dokumenty. Jedným z nich je technická správa použitá pri stavebných konaniach. Druhým je dokument pre proces posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA. Krátky poukázal, že viaceré údaje sa v dokumentoch nezhodujú.
Približne rovnaké sú v materiáloch údaje o vstupoch do výroby. Baterkáreň by tak mala ročne spracovať do 390.000 ton materiálu. Nezhoduje sa však množstvo odpadu. V materiáli pre proces EIA je podľa poslanca uvedených vyše 8000 ton odpadu. Technická správa však pracuje s množstvom 75.000 ton.
Krátky upozornil, že baterkáreň by na základe údajov z technickej správy mala byť zaradená do prísnejšej skupiny zariadení, a teda podliehať prísnejším kontrolám. Na základe údajov z dokumentu pre EIA do tejto kategórie nepatrí. O dokumente dodal, že je to „potemkinova dedina, taká hra na transparentnosť na zalepenie očí verejnosti, ktorý sa snaží obísť zákony, ktoré majú chrániť prírodné prostredie, verejnosť a fabriku pred tým, aby tam došlo k priemyselnej havárii“. Údaje v dokumentoch podľa Krátkeho nesedia ani v časti o používaní organického rozpúšťadla či v iných pasážach.
Krátky vyhlásil, že ministerstvo hospodárstva účelovo zavádza a ničí dôveryhodnosť štátnych inštitúcií. Doplnil, že minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) by mali predložiť hodnovernú dokumentáciu a začať budovať dôveryhodnosť inštitúcií, ktoré „klamali obyvateľov aj Bánova, aj Šurian, aj Nových Zámkov a okolia tým, že tam chodili a prezentovali nezmysly a hovorili, ako tomu nikto nerozumie“.
Ministerstvo životného prostredia pre TASR v reakcii uviedlo, že pri projekte zastupuje verejný záujem. Proces EIA sa aktuálne vykonáva a „na ťahu je investor, ktorý z doterajších krokov pochopil, že ministerstvo životného prostredia neustúpi v ničom z požiadaviek na predloženie všetkých potrebných dokumentov“.
Ministerskí odborníci podľa neho na rokovaní k takzvanému rozsahu hodnotenia informovali investora o tom, čo všetko musí urobiť a aké dokumenty musí doložiť. „Celkovo ide o vyše 40 podmienok, vrátane imisno-prenosového posúdenia, rovnako aj identifikovať všetky emisie z technologických zariadení, spaľovacích procesov, ktoré musí investor dopracovať a doložiť. Všetky informácie budú priebežne zverejňované, pretože verejnosť má absolútne právo byť plne informovaná o dosahoch investície baterkárne v Šuranoch na životné prostredie,“ uviedol rezort s tým, že výsledky EIA aktuálne nemožno prejudikovať.
Súčasťou nového priemyselného parku v Šuranoch by malo byť aj zariadenie na výrobu batérií do elektromobilov. Niektorí miestni obyvatelia s výstavbou nesúhlasia. Obávajú sa environmentálnych aj zdravotných škôd.