Stará Ľubovňa 27. mája (TASR) - Na jednotlivých historických objektoch v skanzene pod hradom Ľubovňa aktuálne prebieha preventívna ochrana dreva. Riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík pre TASR potvrdil, že celkovo je v múzeu ľudovej architektúry 32 stavieb a každej z nich venujú individuálnu pozornosť.
„Robíme to preventívne a pravidelne. Najprv prebieha obhliadka objektu, pasportizácia a potom plán ošetrenia,“ uviedol Mikulík. Pracovníci múzea najprv aplikujú kvapalný fungicídno-insekticídny postrek, ktorý chráni drevo pred plesňami, hmyzom a hubami. Následne prichádza na rad konzervačný náter, ktorý zabezpečí UV ochranu, farebné zjednotenie povrchu a dlhodobú odolnosť voči poveternostným vplyvom.
Skanzen pod hradom Ľubovňa bol sprístupnený v roku 1985. Svojimi domčekmi približuje život na tradičnej dedine na hornom Spiši a Šariši, v regióne, kde po stáročia spoločne žili Rusíni, Gorali, Nemci, Židia a Rómovia. Dominantou skanzenu je drevený gréckokatolícky chrám zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi, postavený v roku 1833. V skanzene sa nachádza 32 obytných a hospodárskych stavieb. Zaujímavosťou je ukážka chovu tradičných hospodárskych zvierat.