Ukážky práce remeselníkov, ľudových výrobcov, tradičné bábkové divadlo aj ľudovú hudbu ponúkol v nedeľu 28. ročník Michalského jarmoku v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine.
Podľa kurátorky SNM v Martine a organizátorky podujatia Tatiany Kadlecovej bol návštevníkom k dispozícii aj dobový fotoateliér, v ktorom sa mohli odfotiť v turčianskom, horehronskom a liptovskom kroji. "Tento rok si mohli pozrieť divadelné predstavenie Turecký ostrov v podaní Bábkového divadla Tyjátr z Nitry. Počas celého dňa návštevníkov sprevádzala Podhradská muzika a mohli počuť aj zvuk flašinetu. Do tajov tohto starodávneho nástroja, ktorý vymizol z našich ulíc a námestí, ich uviedol Ivan Gontko," povedala Kadlecová.
Doplnila, že v areáli múzea stretli návštevníci jarmoku napríklad hrnčiara, rezbára, košikára či drotára. "Z bohatej ponuky si mohli vybrať drevené a prútené výrobky, hlinený riad, výrobky z drôtu, textilné produkty, šperky či hračky. Rozvoniavali tradičné medovníky, chute potešili džemy, sirupy, sušené ovocie a rozmanitá ponuka medov. Nechýbali slovenské vína a burčiak, tradičné pečivo i výrobky zo salaša. Rady na rôzne neduhy poskytli bylinkári a korenári," uviedla Kadlecová.
Atmosféru jarmoku dotvárali aj dobové kratochvíle ako chodenie na chodúľoch, skákanie vo vreci či kolky. "Kupovať a zjednávať mohli záujemcovia na burze kníh a starožitností a nechýbala ani rímskokatolícka svätá omša v drevenom kostole z Rudna," dodala Kadlecová.