Šurany 23. apríla (TASR) - Spoločnosť GIB EnergyX Slovakia predložila Ministerstvu životného prostredia SR Informáciu o navrhovanej činnosti - dokumentáciu na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA) k výstavbe závodu na výrobu batériových článkov v Šuranoch. Dokumentácia bola spracovaná v zmysle platnej legislatívy v oblasti posudzovania vplyvov na životné prostredie po 1. januári 2025, informoval Pavol Krokoš, výkonný riaditeľ spoločnosti GIB EnergyX Slovakia.
Na základe novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov je navrhovateľ povinný v prípade povinného hodnotenia predložiť Informáciu o navrhovanej činnosti alebo jej zmene bez potreby spracovania odborných štúdií. Príslušné odborné štúdie budú následne spracované v zmysle požiadaviek Rozsahu hodnotenia určeného Ministerstvom životného prostredia SR a budú tvoriť prílohy Správy o hodnotení.
Dokumentácia EIA bola spracovaná v súlade s najprísnejšími štandardmi slovenskej aj európskej legislatívy a vychádza z maximálnej predpokladanej záťaže výrobného procesu. Reflektuje všetky prevádzkové scenáre vrátane potenciálnych technologických úprav či expanzie v podobe prípadného budúceho rozšírenia výroby.
Projekt počíta s komplexným súborom environmentálnych opatrení. Technologická voda bude opakovane recyklovaná a pred vypustením do rieky Nitra prejde čistením vo vlastnej čistiarni odpadových vôd a následným monitoringom. Dopravné zaťaženie bude z veľkej miery znížené železničným napojením a plánovaným cestným obchvatom mesta Šurany, čím sa minimalizuje vplyv na mestské komunikácie. S dôrazom na znižovanie uhlíkovej stopy bude zabezpečená vlastná výroba elektriny z fotovoltických panelov.
„Od začiatku sme sa zaviazali k transparentnosti, dodržiavaniu prísnych environmentálnych štandardov a otvorenej komunikácii s verejnosťou. Tento dokument potvrdzuje náš zámer konať zodpovedne, byť otvorení voči obyvateľom a zároveň prijímať konkrétne opatrenia na minimalizáciu možných vplyvov na životné prostredie,“ povedal Krokoš. Podľa jeho slov cieľom nebolo len splniť zákonné požiadavky, ale vytvoriť projekt, ktorý sa stane referenčným príkladom technologicky a ekologicky udržateľnej priemyselnej výroby.