Správa TANAP-u upozorňuje, že vyrušovať hlucháňa hôrneho je prísne zakázané

14.03.2025 | Prešovský kraj | Autor: TASR

Na snímke hlucháň. Archív TASR.

Vysoké Tatry 14. marca (TASR) - Správa Tatranského národného parku (TANAP) v poslednom období eviduje niekoľko podnetov na rušenie hlucháňa hôrneho vo svojom kompetenčnom území, a to v čase jeho toku a párenia. Informovala o tom hovorkyňa Správy TANAP-u Nina Obžutová a v tejto súvislosti apeluje na návštevníkov, aby sa takéhoto konania zdržali, pretože je prísne zakázané. Správca infraštruktúry zároveň chystá v území kontroly.

"Zároveň aj na margo medializovaných záberov amatérskych filmárov prírody, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach a v médiách, dôrazne upozorňuje návštevníkov, že hlucháň hôrny je chránený živočích, druh európskeho významu, ktorého spoločenská hodnota každého jedinca je 5000 eur," uviedla Obžutová.

Strážcovia Správy TANAP-u spolu s členmi poľovných združení začali preto s pravidelnými kontrolami tokanísk, aby tak zabránili negatívnym ľudským zásahom do populácie hlucháňa hôrneho. Návštevníkom, ktorí porušia zákon o ochrane prírody a krajiny, môžu na mieste udeliť blokovú pokutu až do výšky 300 eur. V prípade opakovaného narušenia tokanísk môže Správa TANAP-u podať podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia.

"Hlucháň hôrny je jedným z najvzácnejších a najohrozenejších druhov našich hôr. Fotografovanie a filmovanie môže spôsobiť, že hlucháň opustí svoje tokanisko alebo hniezdo, čo môže viesť k úplnému zlyhaniu jeho reprodukcie. Je takisto dôležité si uvedomiť, že hlucháň hôrny je veľmi teritoriálny druh a v prípade vyrušenia dokáže byť agresívny v obrannej reakcii svojho tokaniska," vysvetlila zoologička Správy TANAP-u Erika Feriancová.

Dodala, že tento silný vták môže spôsobiť človeku vážne zranenia, najmä pomocou svojho mohutného zobáka. Zároveň upozornila, že v sebaobrane môže zranenie spôsobiť aj človek hlucháňovi. "Aj takýto prípad sme už zaznamenali. Zranené zviera vo voľnej prírode nemá šancu na prežitie," skonštatovala Feriancová.

Obžutová dodala, že podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je prísne zakázané chráneného živočícha úmyselne rušiť v jeho prirodzenom areáli, najmä v období hniezdenia, rozmnožovania, výchovy mláďat. Každé porušenie tohto zákazu môže viesť k právnym dôsledkom vrátane pokút alebo iných sankcií. "Preto vyzývame všetkých návštevníkov prírody, aby konali zodpovedne, ohľaduplne a rešpektovali pravidlá a zákony, ktoré chránia tieto vzácne a ohrozené druhy," uzavrela hovorkyňa.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

5. apríla - Jarné lesopotulky so zoológom

biotop vodných tokov Horné Orešany

5. apríla - Via ferrata Sokolie skaly

otvorenie prírodného lezeckého centra Zvolen

5. apríla - Veľkonočná rodinná sobota

malý remeselný trh Galanta