Nový portál pomôže obciam zorientovať sa vo výzvach v oblasti smart riešení 
Na stránke nájdu zároveň samosprávy príklady dobrej praxe.

19.09.2018 | Banskobystrický kraj | Autor: J.Vodnáková

K lepšej informovanosti o možnostiach miest a obcí zapojiť sa do jednotlivých výziev v oblasti smart riešení má prispieť nová webová platforma. O jej príprave v stredu na Medzinárodnej konferencii Municipálna V4: SMART agenda pre kvalitu a modernizáciu v Sielnici informoval podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. 

Európska únia podľa jeho slov poskytuje relatívne veľa peňazí na mnohé riešenia v mestách a obciach, no poskytuje ich formou, ktorú niektoré z nich, a to najmä malé obce, nedokážu nájsť, prečítať a ani sa v nej nájsť. "Preto sme sa rozhodli, že urobíme webovú platformu, ktorá poskytne všetky nápady na zlepšovanie života v mestách a obciach. Teraz sú to smart alebo inteligentné riešenia, ale je to jednoducho všetko, čo zlepší a uľahčí život občanov v obci," priblížil Raši s tým, že na jednom mieste tak nájdu všetko, čo sa pre dané mestá a obce poskytuje a nebudú musieť hľadať to, čo sa im hodí, cez 11 operačných programov a desiatky výziev.

Na stránke nájdu zároveň príklady dobrej praxe, teda konkrétne príklady inteligentných riešení niektorých slovenských či zahraničných miest. Zároveň aj formy financovania, teda informácie o tom, kto im vie pomôcť jednotlivé projekty kofinancovať a pod.

Stránku chcú podľa vicepremiéra spustiť do konca tohto roka. "Do 31. októbra musia všetky ministerstvá, ktoré majú akékoľvek výzvy týkajúce sa miest a obcí, ich aj pripraviť a do 31. decembra budú aj publikované. To znamená, že sa mestá a obce o nej dozvedia na tejto webovej stránke," dodal Raši. 

Do roku 2020 by mal byť podľa jeho slov spustený aj centrálny register výziev. Pôjde o webový portál, na ktorom budú zverejnené všetky výzvy všetkých programov a pre všetky oblasti života. Prínosom stránky má byť aktívne vyhľadávanie medzi výzvami prostredníctvom zadaných kritérií. "Snažíme sa to robiť tak, aby nikto nemohol povedať, že nemôže čerpať európske peniaze preto, lebo to nezvládol z hľadiska byrokracie a náročnosti, ktorá je povinná, ale často veľmi komplikovaná," podotkol Raši.

"Myslím si, že takéto veci by mali vychádzať od štátu, aby bol úprimný záujem, že by sme sa mohli zorientovať, lebo zorientovať sa v tom všetkom za tie roky je veľmi zložité," zareagoval na pripravovanú webovú platformu predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora, podľa ktorého pomôže obciam lepšie sa zorientovať v aktuálnej ponuke. 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

14. júna Medový festival bardejovského medu

Bardejov, Radničné námestie

14. – 15. júna - Hornonitrianske folklórne slávnosti

Prievidza

14. – 15. júna - Staroturiansky jarmok

Stará Turá, Dom kultúry Javorina