V Kasárni Trenčianskeho hradu vystavujú historické delá - mažiare

04.02.2025 | Trenčiansky kraj | Autor: M.Podmaník

Trenčín 4. februára (TASR) - Trenčianske múzeum v Trenčíne predstavuje návštevníkom Trenčianskeho hradu historické mažiare zo svojich zbierok. Dve delá si môžu pozrieť návštevníci v objekte Kasárne. Informoval o tom archeológ Trenčianskeho múzea Peter Schreiber.

Mažiar je podľa Schreibera typ dela s masívnou krátkou hlavňou, ktoré strieľa tzv. horným oblúkom, so sklonom nad 45 stupňov. V Kasárni vystavujú dva signálne mažiare menších rozmerov a rovnako aj malého kalibru.

"V porovnaní s klasickými delami sa z mažiarov strieľalo granátmi a kamennými guľami, ktoré dopadali na cieľ skoro zvisle," vysvetlil archeológ s tým, že mažiare sa využívali napríklad pri obliehaní pevností, na tento účel sa používali od 15. storočia. Návštevníci hradu si ich môžu pozrieť v rámci expozície Nedobytý.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. februára - Burza mamičiek

Bardejov, Poľsko-slovenský dom

22. februára - Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí

Brezno, Horehronské múzeum

23. februára - Už sa fašiang kráti

Múzeum slovenskej dediny, Martin