Ilustračné foto: Archív TASR.
Žilina 22. novembra (TASR) - Do Dunaja vypustili viac ako 200 pôvodných dunajských rýb s nainštalovanými špeciálnymi vysielačkami. Sú súčasťou projektu Life Living Rivers zameraného na výskum pohybu rýb. Projekt realizujú špecialisti z Fakulty rybářství a ochrany vod (FROV) Jihočeské univerzity (JU) v spolupráci so Slovenským rybárskym zväzom (SRZ), ktorý je asociovaným členom projektu. Informoval o tom SRZ na svojej webovej stránke.
Špecialisti z FROV JU malými monitorovacími zariadeniami označili viac ako 200 pôvodných dunajských rýb - 50 boleňov dravých, 50 mrien severných a 114 jeseterov malých a tieto ryby vypustili naspäť do dunajských vôd.
"SRZ monitoruje 100-kilometrový úsek Dunaja od Bratislavy až pod Medveďov. V centre ich záujmu je najmä sústava prehradení vo Vodnom diele Gabčíkovo, a to, ako priechodné sú jednotlivé vodohospodárske stavby pre reofilné druhy rýb. V rôznych častiach rieky preto vedci osadili podvodné brány, ktoré monitorujú ryby," informuje SRZ.
Údaje z telemetrického výskumu sú podľa SRZ veľmi dôležité pre ďalšie kroky v ochrane dunajských druhov. Aby snaha vedcov priniesla želané ovocie, potrebujú označené ryby udržať plávať v Dunaji čo najdlhšie.
"Pokiaľ rybári chytia označenú rybu, prosíme o zaznamenanie údajov o nej do povolenky (dátum, číslo revíru, druh, veľkosť) a šetrné vrátenie naspäť do vody. Ryby s vysielačkou sú ľahko rozpoznateľné. Na brušku im zostáva operačná jazva so stehmi. Jesetery sú navyše označené aj bielym štítkom na prsnej plutve," pripomína SRZ.
V prípade nálezu uhynutej ryby s vysielačkou to treba nahlásiť (dátum, lokalita nálezu, meno nálezcu, kontakt) spolu s identifikačným údajom vysielačky (M code - piaty riadok na etikete). Každá vysielačka má na etikete kontaktné údaje.