Archeopark Živá archeológia, ktorý funguje v Hanušovciach nad Topľou už takmer štyri roky, ponúka nové zážitky. Prostredníctvom slovensko-poľského projektu tam vznikli ďalšie objekty. V rámci otváracieho festivalu dobudovaného archeoparku, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 13. septembra o 10.00 h, budú môcť návštevníci vidieť aj ukážky dávnych remesiel.
Ako informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove, pod ktoré patria aj hanušovský kaštieľ a archeopark, v rámci cezhraničného projektu môžu milovníci histórie v múzeu pod holým nebom spoznať ďalšie dve obydlia, tri výrobné prístrešky, ochodzu pri palisáde a pohrebný areál s mohylou. Pribudol aj jeden prístrešok určený na edukáciu a oddych. "Celkovo sa tu nachádza sedem obytných objektov – po jednom z paleolitu, neolitu a mladšej doby železnej a po dvoch z mladšej doby bronzovej a včasného stredoveku," konštatovala riaditeľka Krajského múzea v Prešove a autorka projektu Mária Kotorová.
Okrem obydlí sa tam nachádzajú aj spomínané výrobné prístrešky – metalurgický, hrnčiarsky, kuchynský a sklársky - či chovateľské a roľnícke areály. "Voľne v priestore sú rozmiestnené praveké hudobné nástroje. Obydlia sú vybavené základným vnútorným vybavením a replikami predmetov dennej potreby, napr. keramikou, pracovným náradím, nábytkom, kožušinami a podobne," priblížila Kotorová.
Počas štvrtkového podujatia odborní pracovníci vyskúšajú hrnčiarsku a chlebovú pec a budú tiež variť typické slovanské jedlo – kašu. "Návštevníkom predstavíme aj niekoľko výrobných činností, ako štiepanie kameňa, výrobu keramiky v ruke a na kruhu, tkanie tkaníc, výrobu drôtených šperkov v štýle doby bronzovej či lukostreľbu a ďalšie činnosti," vymenovala riaditeľka. Súčasťou otváracieho festivalu bude aj komentovaná prehliadka novej archeologickej expozície v suteréne kaštieľa, ktorá vznikla v rámci toho istého projektu.