Ludovika Energy opäť neuspela s prieskumným územím na Jahodnej
Firma sa v rokoch 2005 - 2015 na Jahodnej zaoberala uránovým prieskumom.

12.09.2018 | Košický kraj | Autor: M.Holubčík

Spoločnosť Ludovika Energy neuspela s návrhom na určenie prieskumného územia Kamenné v rekreačnej oblasti Jahodná pri Košiciach. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) 22. augusta tohto roka potvrdil aprílové rozhodnutie svojho rezortu o zamietnutí žiadosti potom, ako firma podala voči nemu rozklad.

Ludovika Energy sa v rokoch 2005 - 2015 na Jahodnej zaoberala uránovým prieskumom. S jeho predĺžením envirorezort nesúhlasil, čo firma napadla na súde. Zároveň sa spoločnosť neúspešne pokúšala aj o určenie nového prieskumného územia v rekreačnej oblasti, a to na prieskum tzv. vzácnych zemín a nerastov, z ktorých možno priemyselne vyrábať kovy. Navrhované územie by pritom zahŕňalo plochu chráneného ložiskového územia uránových rúd.

Oznámenie o augustovom rozhodnutí ministra Sólymosa poskytol TASR predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (ZO SZOPK) Košice 2013 Ladislav Rovinský, ktorý je aj košický krajský poslanec. Uviedol pritom, že išlo v poradí o tretí neúspešný pokus, "ktorým sa Ludovika Energy snažila znovu si pootvoriť dvere ku košickému uránu".

 "Žiaľ, dá sa očakávať, že aj po tomto zamietavom rozhodnutí sa táto firma bude naďalej pokúšať využiť diery v zákonoch a dosiahnuť tak svoje ciele - buď ťažbu a spracovanie uránu na Jahodnej, alebo získanie miliónov eur ako 'odškodné', prípadne oboje," konštatoval.

Pôvodné povolenie na geologický uránový prieskum v rekreačnej oblasti Jahodná získala Ludovika Energy v roku 2005, za desať rokov jej investície mali predstavovať viac ako 22 miliónov eur. Proti uránovému prieskumu i určeniu nových prieskumných území boli ochranári aj samosprávy. Najvyšší súd (NS) SR v novembri 2017 definitívne rozhodol o nepredĺžení platnosti uránového prieskumu  v lokalite Čermeľ – Jahodná. Pokračujú však ďalšie súdne spory.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

15.februára - Koncert Modré hory

Košice, Tabačka Kulturfabrik

15.februára - Slovenský kozmonaut I. Bella

20. výročie letu Nitra

16.februára - Krňačkové preteky

Tradičné podujatie Heľpa