Štiavnické Bane 29. októbra (TASR) - Pri tajchu Veľká Vindšachta v Štiavnických Baniach v Banskoštiavnickom okrese sa v pondelok (28. 10.) opäť stretli dobrovoľníci, ktorí zachraňujú vodohospodársky systém vybudovaný v 18. storočí v Banskej Štiavnici a jej okolí slúžiaci pre potreby baníctva.
Michal Červeň, predseda občianskeho združenia (OZ) Štiavnický tajch, pre TASR priblížil, že v poradí dvadsiatou tohtoročnou brigádou zároveň ukončili túto sezónu. Dodal, že tento rok sa ich úsilie sústredilo na obnovu zberného jarku k spomínanému tajchu. "Je to väčší úsek, obnova je náročná. Pre tento rok sme tam mali 330 dobrovoľníkov," poznamenal s tým, že obnove systému sa venujú už štvrtý rok.
Po tretí raz sa k záchrane jarkov pridalo s podtitulom "Jesenné čistenie jarkov" aj občianske združenie Vodohospodári, zamestnanci štátneho podniku Vodohospodárska výstavba (VVB), š. p., spolu s generálnym riaditeľom Petrom Moldom. Ruku k dielu pridali aj zamestnanci ministerstva životného prostredia.
Rozsiahla vodohospodárska sústava bola v okolí Banskej Štiavnice vybudovaná zhruba pred 300 rokmi. Pozostávala z viac ako 60 vodných nádrží - tajchov a 170 kilometrov jarkov a vodných štôlní.
Najviac populárne, a to najmä aj pre svoje rekreačné využitie, sú v súčasnosti tajchy ako Počúvadlo, Vodárenská, Richňava či Klinger. Tieto spolu s ďalšou dvadsiatkou v súčasnosti spravuje Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), ktorý ich postupne rekonštruuje v rámci projektu "Čiastkový projekt obnovy a koncepcia ich ďalšieho rozvoja".
Samotné prítokové jarky, známe ako "banské", boli v minulosti nevyhnutnou súčasťou vodohospodárskeho systému. Keďže tajchy neboli postavené na tokoch, jediný spôsob, ako ich plniť vodou v horskom prostredí, bolo vybudovanie rozsiahlej siete zberných jarkov a vodných štôlní.
Počas prevádzky vodohospodárskej sústavy predošlými správcami boli jarky z prevažnej väčšiny poškodené, zničené alebo úplne zanikli v teréne pri budovaní obydlí či ciest. Dnes sú jarky prevažne v súkromných rukách a mnohé trasy jarkov sú dnes cyklotrasami, turistickými chodníkmi či bežkárskymi traťami. V súčasnosti sa už niekoľko rokov ich záchrane venuje OZ Štiavnický tajch. Dobrovoľnícke aktivity sú zamerané na čistenie zachovaných korýt nefunkčných jarkov.