Na snímke Vysoké Tatry. Archív TASR.
Kežmarok 25. októbra (TASR) - Slovensko-poľský Euroregión Tatry má 30 rokov, jubileum združenia miest a obcí v pohraničí si pripomenuli na nedávnej konferencii v poľskom Nowom Targu. Okrem iného na nej predstavili aj úspešne zrealizované projekty. Členom Euroregiónu Tatry je od vlaňajška aj Prešovský samosprávny kraj (PSK). Jeho hovorkyňa Daša Jeleňová informovala, že na konferencii zároveň otvorili tému potreby prijatia makroregionálnej Karpatskej stratégie. Združenie Euroregión Tatry so sídlom v Kežmarku a Zväzok Euroregión Tatry v Nowom Targu okrem toho podpísali zmluvu o ďalšej spolupráci, ktorá stanovila smerovanie ďalšej činnosti.
"Konferencia sa konala v rámci malého projektu týkajúceho sa propagácie efektov cezhraničnej spolupráce, ako kľúča k rozvoju poľsko-slovenského pohraničia. Bola spolufinancovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a zo zdrojov v rámci Programu Interreg Poľsko - Slovensko 2021-2027," uviedla Jeleňová.
Vzniku Euroregiónu Tatry predchádzalo v roku 1993 podpísanie Deklarácie samosprávnych orgánov územných častí Poľska a SR o projekte vytvorenia cezhraničného zoskupenia. Združenie následne založili 26. augusta 1994 v Nowom Targu. V súčasnosti zahŕňa územie veľké 11.000 kilometrov štvorcových, tvorí ho 142 prihraničných miest a obcí s 900.000 obyvateľmi. V rámci územia PSK ide o okresy Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sabinov a Levoča.
Cieľom združenia je vytvárať vhodné podmienky pre rozvoj spolupráce prihraničných regiónov, v záujme hospodárskeho, kultúrneho rozvoja a ochrany krajiny. Zároveň sa zameriava na zabezpečovanie vzájomného sprostredkovania informácií v oblasti samospráv. "V priebehu svojej existencie dosiahol Euroregión Tatry značné úspechy v podobe zrealizovaných projektov za stovky miliónov eur. Inicioval a bol účastníkom mnohých kultúrnych a športových podujatí, ako napríklad Euroregión bez hraníc, Dni slovenskej kultúry v Poľsku, Dni poľskej kultúry na Slovensku, Slovensko-poľské ekonomické fórum, Fórum miest Euroregiónu Tatry a iných," vymenovala hovorkyňa.
PSK chce podľa nej vstupom do tohto združenia posilňovať existujúcu cezhraničnú spoluprácu a zapájať sa priamo do konkrétnych aktivít. Cieľom je lepšia koordinácia, výmeny potrebných skúsenosti a informácií, aj posilnenie spolupráce pri realizácii Programu Interreg 2021-2027.