Hviezdoslavov Kubín má 70 rokov, okrem súťaží pripravili aj besedy a workshopy

18.06.2024 | Žilinský kraj | Autor: M.Mlynárová

Na snímke  13. Hviezdoslavov Kubín, v sobotu 7. októbra 1967.  skončil slávnostným vyhlásením víťazov v sále Domu osvety 1 Víťazka 13.ročníka Hviezdoslavovho Kubína /na obr.zľava/ Anna KiŠŠová, riaditeľka Materskej školy v Námestove, ktorá získala cenu Povereníctva SNR pre kultúru a informácie. Druhé miesto a cenu Stredoslovenského KNV získala laureátka Hviezdoslavových Kunínov Dana Špalekevá, hlásateľka Čs.televízie z Košíc, na treťom mieste je Jana Kamenistá-Straková z Bratislavy.

Dolný Kubín 18. júna (TASR) - Vyše 300 súťažiacich v umeleckom prednese poézie a prózy sa predstaví na tohtoročnom celoštátnom kole súťaže a prehliadky Hviezdoslavov Kubín. Podujatie sa koná od utorka v Dolnom Kubíne. TASR o tom informoval Ľudovít Andrejo z Národného osvetového centra (NOC) s tým, že súťaž v máji oslávila 70. výročie vzniku.

"Vystúpenia detských recitátorov, otvorenie a záver Hviezdoslavovho Kubína budú komponované do recitátorských blokov v réžii Judity Sadílekovej. Moderátorky programov budú Veronika Mészárosová a Vanesa Hagyungová, detské programy bude hudobne sprevádzať Matej Topoľovský," priblížil Andrejo. V záverečnom poetickom programe vystúpi Spevácky zbor Úsmev z Prievidze.

Organizátori sľubujú prekvapenia v sprievodnom programe, napríklad besedy s Milou Haugovou a Veronikou Dianiškovou či workshopy. NOC pripravuje aj premiéru filmu Päť tvárí prednesu o piatich pedagogičkách, ktoré pripravujú deti na súťaž Hviezdoslavov Kubín. "Sedemdesiate výročie oslávime aj spomienkovým večerom pod názvom Zvuky mojej citnej lýry. Zaujímavosťou bude aj prenesená a znovu premiérovaná výstava pod názvom Hľadám sa, hľadám..., ktorá bola vytvorená pri príležitosti stého výročia úmrtia Pavla Országha Hviezdoslava," dodal Andrejo.

Vyhlasovateľom, odborným garantom Hviezdoslavovho Kubína je NOC, hlavným organizátorom podujatia Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. V súvislosti s oslavou 70. výročia Hviezdoslavovho Kubína pripravujú aj publikáciu, ktorá priblíži jeho dejiny. Plánovaný termín vydania je december 2024.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

26. júla - Novohradský folklórny festival

Fiľakovo, hradné nádvorie

27. júla - Dolnoliptovské folklórne slávnosti

Lúčky, amfiteáter

27. – 28. júla - Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou

Liptovská Teplička