Zvolen: Dni ruží predstavia v arboréte takmer 800 odrôd

12.06.2024 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto. Archív TASR. 

Zvolen 12. júna (TASR) - Takmer 800 odrôd záhonových ruží s osobitne vyčleneným priestorom pre miniatúrne, popínavé a sadové odrody ruží budú môcť vidieť návštevníci Dní ruží v arboréte Borová hora vo Zvolene. Uskutočnia sa 15. a 16. júna.

Ako informuje Technická univerzita vo Zvolene (TUZVO), pod ktorú arborétum patrí, po oba dni o 10.00 h a o 14.00 h pripravili aj odborný výklad. Zbierka ruží sa v arboréte začala budovať súčasne so zbierkou drevín. "Zo začiatku mala všeobecný charakter a jej základ tvoril sortiment odrôd, ktorý zhromaždil profesor Pravdomil Svoboda v arboréte Peklov a v Kostelci nad Černými lesy. Hoci zbierka obsahovala do 1200 odrôd v počte takmer 14.000 kríkov, jej zloženie sa ukázalo ako málo vhodné pre študijnú zbierku," priblížil históriu hovorca TUZVO Ján Lichý.

Preto v rokoch 1971 - 1973 vznikol návrh na jej odborné zameranie tak, aby zodpovedala celkovému poslaniu a orientácii arboréta. Pôvodný návrh Svobodu pestovať odolné parkové ruže bol doplnený o ďalšiu významnú myšlienku - pestovať a archivovať odrody vyšľachtené na území bývalého Rakúsko-Uhorska, respektíve neskôr Československa, ako aj odrody vyšľachtené šľachtiteľmi pôsobiacimi na tomto území.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

26. júla - Novohradský folklórny festival

Fiľakovo, hradné nádvorie

27. júla - Dolnoliptovské folklórne slávnosti

Lúčky, amfiteáter

27. – 28. júla - Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou

Liptovská Teplička