Verejné obstarávanie na úsek D1 Turany - Hubová by chceli vyhlásiť v lete

12.04.2024 | Žilinský kraj | Autor: M.Mlynárová

Na archívnej snímke sprava minister dopravy Jozef Ráž ml. (nominant Smer-SD) a štátny tajomník ministerstva dopravy SR Igor Choma počas rokovania so starostami v regióne na tému D1 Turany – Hubová, vo štvrtok 14. marca 2024 v Hubovej, okres Ružomberok. FOTO TASR - Miroslava Mlynárová.

Hubová 12. apríla (TASR) - Ministerstvo dopravy podalo žiadosť o vydanie územného rozhodnutia na úsek diaľnice D1 Turany - Hubová. Oznámil to v tomto týždni šéf rezortu Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) s tým, že verejné obstarávanie na zhotoviteľa by chceli vyhlásiť v lete. Ide o poslednú nerozostavanú časť diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami.
„Je to veľmi dobrá správa," zhodnotil minister.

Ráž ešte v polovici marca po stretnutí so starostami dotknutých obcí z Liptova a Turca deklaroval, že jedinou možnou alternatívou výstavby úseku je tunelový variant. Medzi starostami však vo veci naďalej nepanuje úplná zhoda - z ôsmich obcí väčšina podporuje tunelový variant, dve obce, Krpeľany a Ratkovo, sú proti. Boja sa straty podzemných vôd. Podali preto odvolanie voči výnimke z vodnej EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie, pozn. TASR), ktorú pre úsek udelil Okresný úrad v Žiline. Aktuálne o odvolaní rozhoduje ministerstvo životného prostredia (MŽP), sekcia vôd.

"MŽP ešte nevydalo rozhodnutie. V záujme urýchlenia procesov sme však podali žiadosť o územné rozhodnutie vopred, aby si príslušný úrad vec mohol naštudovať," vysvetlila hovorkyňa rezortu dopravy Petra Poláčiková.

Okrem Krpelian a Ratkova vzniesli námietku aj ďalší účastníci. Z rezortu životného prostredia pre TASR potvrdili, že aktuálne sa dôkladne oboznamujú so spisovým materiálom. "A to s cieľom rozhodnúť v ďalšom procese objektívne a v súlade s platnou legislatívou," poznamenali. Odhadovaná suma za výstavbu úseku diaľnice D1 Turany - Hubová sa pohybuje okolo miliardy eur.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

24. – 26. mája - Svätourbanské zoborské slávnosti

Nitra, priestranstvo pri penzióne Artin

24. – 26. mája - Šaffova ostroha

prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Dlhé Klčovo

25. – 26. mája - Rytiersky festival Rotenstein

Častá, hrad Červený Kameň