Stretnutie Goralov je najmä oslavou ich kultúry a tradícií 
V Červenom Kláštore sa koná tradičný festival

18.08.2018 | Prešovský kraj | Autor: A.Hudecová

Gorali sa dnes stretnú na svojom tradičnom festivale v Pieninách po ôsmy raz. Do kúpeľov v Červenom Kláštore prídu nielen domáci, ale aj hostia z Čiech a Poľska. Gorali žijú najmä v severných oblastiach Kysúc, Oravy a Spiša. Typický pre nich je kroj, ľudová hudba a gastronomické špeciality. Napríklad džatky, kuľasa či pirohy. Už niekoľko rokov sa nielen oni, ale aj ich priaznivci a priatelia schádzajú v Pieninách, aby sa spoločne stretli a oslávili výnimočnosť goralského ducha.

"Gorali milujú život a radosť z neho neskrývajú. Teším sa, že miestom ich stretnutia bude opäť náš región, ktorý zároveň predstavuje najväčšiu goralskú oblasť Slovenska. Tvorí ju až 34 obcí," uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny Erika Šalatová.

Aj tento rok bude stretnutie Goralov v Pieninách najmä oslavou ich kultúry a tradícií. Vystúpia viacerí interpreti zo Slovenska, Česka i Poľska, medzi nimi napr. kapela Desmod či folklórny súbor Magura z Kežmarku a ďalší. Súčasťou podujatia bude i ochutnávka tradičných goralských pokrmov a ukážka remesiel.

Táto udalosť je podľa manažéra podujatia Štefana Kollára prelomová v oblasti zachovania tradícií a kultúrneho dedičstva nielen Goralov, ale aj našich predkov. Každoročne vysoká návštevnosť podľa neho potvrdzuje, že o udržiavanie ľudovej hudby, tradícií a zábavy má záujem veľa priaznivcov. Festival odštartuje o 13.00 h slávnostnou svätou omšou.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29