Viaceré slovenské pohoria majú vyhlásený tretí stupeň lavínovej hrozby
V Západných Tatrách, Malej Fatre a v západnej časti Vysokých Tatier vyhlásili nad pásmom lesa tretí stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej stupnice.

17.01.2024 | Žilinský kraj | Autor: TASR

        Žiar 17. januára (TASR) - Predstavuje to zvýšenú hrozbu. Vytvorila sa vplyvom silného vetra a nového snehu. Informoval o tom Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
        Nebezpečné sú najmä severné expozície s previatym, doskovým snehom. "Taktiež strmé svahy pod skalnými stenami a miesta s výraznou zmenou sklonu. Uvoľnenie lavíny je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, ojedinele je možný aj výskyt spontánnych lavín," upozornil Kyzek.
        Počas pondelka (15. 1.) a najmä utorka (16. 1.) pripadlo v tejto oblasti 20 až 40 centimetrov nového prachového snehu. Počas stredy sa bude výrazne otepľovať, popoludní a večer vystúpi izoterma nula stupňov Celzia až nad 1600 metrov nad morom. "Sneh v nižších a stredných polohách zvlhne a bude sadať," priblížil Kyzek.
        Vo Veľkej Fatre, Nízkych Tatrách a východnej časti Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň. Hlavným problémom sú snehové dosky najmä na severných orientáciách.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava