Gréckokatolíci si pripomenú 100 rokov od narodenia biskupa Jána Hirku
.

07.11.2023 | Prešovský kraj | Autor: M.Černý

Na snímke gréskokatolícky biskup Ján Hirka. Archív TASR.

Prešov 7. novembra (TASR) - Liturgickou slávnosťou si gréckokatolíci v sobotu (11. 11.) v Abranovciach pripomenú 100. výročie od narodenia biskupa Jána Hirku. V miestnom Chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky bude o 10.00 h sláviť vladyka Peter Rusnák archijerejskú svätú liturgiu, po ktorej bude na priečelí chrámu odhalená a požehnaná pamätná tabuľa venovaná tomuto výročiu. TASR o tom informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Ako ďalej uviedol, slávnosť bude pokračovať modlitbou panychídy pri hrobe otca biskupa Jána Hirku, ktorý je pochovaný na miestnom cintoríne a následne sa prítomní v liturgickom sprievode presunú k obecnému úradu, kde bude odhalenie jeho busty.

 Mons. Ján Hirka sa narodil 16. novembra 1923 v Abranovciach v okrese Prešov. Za kňaza bol vysvätený blahoslaveným Vasiľom Hopkom 31. júla 1949 v Prešove.

"V rokoch 1950 až 1968, keď bola totalitným režimom Gréckokatolícka cirkev v bývalom Československu zakázaná, zostal verný Bohu, Gréckokatolíckej cirkvi, Svätému Otcovi a svojmu svedomiu. Preto bol prenasledovaný a väznený. Od 20. decembra 1968 bol počas celého ťažkého obdobia totalitného režimu ordinárom Gréckokatolíckej cirkvi v Československu," priblížil Pavlišinovič.

Za v poradí siedmeho prešovského sídelného biskupa ho 21. decembra 1989 vymenoval pápež Ján Pavol II. Biskupskú chirotóniu prijal z rúk kardinála Jozefa Tomka 17. februára 1990 v Prešove. Emeritným prešovským biskupom sa stal 11. decembra 2002. Zomrel 10. apríla 2014 a je pochovaný vo svojom rodisku v Abranovciach.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. – 2. marca - Medzinárodný klobásový festival

zabíjačkové špeciality a gazdovský trh. Sládkovičovo

1. marca – piatok Čas veľkonočný

vernisáž výstavy Žilina, Makovického dom

3. marca - Zážitkové terárium ,

Interaktívna výstava tropického hmyzu Brezno, Meštiansky dom