Bratislava nevylučuje ďalšie zvyšovanie daní, nie však bez súhlasu starostov

25.10.2023 | Bratislavský kraj | Autor: TASR

 Bratislava 25. októbra (TASR) - Mesto Bratislava sa borí s vážnymi výpadkami vo svojom rozpočte, už počas roka preto pristúpilo k viacerým opatreniam. Dôvodom sú podľa magistrátu rozhodnutia predošlej vlády v kombinácii s infláciou. Do budúcna nevylučuje ďalšie zvyšovanie daní, podmieňuje to však súhlasom starostov mestských častí. Pre TASR to uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Pokiaľ ide o ďalšie zvyšovanie daní, platí, že bez súhlasu starostov sa dane v Bratislave zvyšovať nebudú," zdôraznil Bubla.

Hlavné mesto už pred letom zvýšilo viacero poplatkov, napríklad vstupné do športových a kultúrnych inštitúcií, úhrady v zariadeniach pre seniorov, daň z ubytovania, ktorú platia všetci návštevníci metropoly, ale aj cestovné v MHD. Jedným z úsporných opatrení bola podľa hovorcu aj redukcia takmer 90 pracovných miest na bratislavskom magistráte. Aktuálne tam pracuje 886 zamestnancov.

Podľa neho však zároveň platí, že služby mesta a portfólio aktivít, ktoré si magistrát zabezpečuje vo vlastnej réžii, rastie. Týka sa to napríklad prevádzky IT služieb, údržby ulíc či starostlivosti o zeleň. "Doba zbytočných a predražených externých dodávateľov sa skončila a mesto si čoraz viac služieb vykonáva svojimi zamestnancami, kvalitnejšie a najmä lacnejšie," odkazuje Bubla s tým, že hoci má magistrát viac zamestnancov, Bratislavčanov to v konečnom dôsledku stojí menej peňazí ako v minulosti.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Partizánskeho Jozef Božik pre TASR potvrdil, že viaceré mestá a obce na Slovensku budú od budúceho roka zvyšovať miestne dane a poplatky. Pôjde najmä o tie, ktoré k zvýšeniu daní nepristúpili minulý rok. Zvýšenie by malo byť o "značnú časť", keďže im chýbajú financie, čelia "obrovským výdavkom" a pod situáciu sa podpisuje aj inflácia.

"Toto všetko je veľmi negatívny mix opatrení, ktoré spôsobili, že samospráva sa dostala do najťažších problémov od vzniku Slovenska," upozornil. Od štátu podľa neho samosprávy očakávajú, že kompenzácie výpadkov financií, pre rozhodnutia bývalej vlády, budú väčšie.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. – 24. február - Krňačky Chopok

5. ročník o Veľkú cenu Jasnej Brezno

24. február - V jednom je sila

Stretnutie jednorodičov Bratislava, Staré lýceum

24. február - Majstri Pravnianskej doliny

Stretnutie remeselníkov Nedožery-Brezany