Priestor súčasnej kultúry Nádvorie má novú časť

09.10.2023 | Trnavský kraj | Autor: D.Ondrušková

Na snímke sú priestory Nádvoria v Trnave v stredu 4. apríla 2018. FOTO TASR - Lukáš Grinaj.

Trnava 9. októbra (TASR) - Udržateľnosť ako jednu z hlavných tém zvolili v Trnave pre rekonštrukciu ďalšej časti priestoru súčasnej kultúry Nádvorie. So vstupom z Pekárskej ulice dopĺňa centrum, ktoré pred piatimi rokmi v čase svojho otvorenia získalo ocenenie CE.ZA.AR Slovenskej komory architektov a stalo sa nosnou súčasťou kultúrneho života krajského mesta. V rámci obnovy a dostavby historického objektu zvolili experimentálny prístup, informoval o tom riaditeľ Nádvoria Dušan Vančo.

"Architekti pracovali s existujúcim stavom daného historického objektu, pričom sa snažili zachovať a podporiť hodnoty pamiatkovej ochrany, zjednotiť uličné krídlo. V dvorovej časti potom nadviazať na existujúci komplex Nádvoria neutrálnou formou, odkazujúcou na pôvodnú koncepciu zástavby," uviedol.

Dôraz kládli aj na hospodárenie s energiami počas prevádzky stavby. Podarilo sa podľa Vanča vybudovať systém, ktorý dokáže bez potreby dodatočnej výroby energie zásobiť objekt počas celého roka. "Skladá sa z tepelných čerpadiel zem-voda. Sedem podzemných vrtov s hĺbkou 120 metrov má schopnosť akumulovať energiu v podloží, ktorú je následne možné čerpať počas zimy vo forme tepla a počas leta vo forme chladu," informoval riaditeľ Nádvoria.

Nové krídlo otvorila v závere uplynulého týždňa slávnostne svojím koncertom Jana Kirschner. Do priestorov sa presťahuje komunitné centrum Kubík nápadov, ktoré zastrešuje nezisková organizácia Bronco. Poskytne tiež ateliéry mladým umelcom a kreatívcom.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. – 24. február - Krňačky Chopok

5. ročník o Veľkú cenu Jasnej Brezno

24. február - V jednom je sila

Stretnutie jednorodičov Bratislava, Staré lýceum

24. február - Majstri Pravnianskej doliny

Stretnutie remeselníkov Nedožery-Brezany