V Žiline zmodernizujú verejné osvetlenie za 3,2 milióna eur

29.09.2023 | Žilinský kraj | Autor: M.Jaroš

Ilustračné foto. Archív TASR.

Žilina 29. septembra (TASR) - Žilinská samospráva spustí na začiatku októbra projekt výmeny verejného osvetlenia. Podľa hovorkyne mesta Zuzany Fialovej sa vymení 3771 starých výbojkových svietidiel za nové LED svietidlá. Hodnota projektu je približne 3,2 milióna eur s DPH a zrealizuje ho spoločnosť Industry Solutions.

Doplnila, že po výmene svietidiel môže samospráva celkovo ušetriť až 60 percent elektrickej energie. "Vzhľadom na výrazný rozsah činnosti je ukončenie projektu stanovené na koniec septembra 2024. Nové LED svietidlá budú mať vo všetkých prímestských častiach a parkoch mesta svetložltú farbu. Pre osvetlenie trolejbusových tratí a trás v smere do Bratislavy, Čadce či Rajca sa zvolila neutrálna biela farba. Osvetlenie poskytne po výmene maximálny možný komfort pre oči v blízkosti obytných priestorov i na cestách," uviedla hovorkyňa.

Osvetlenie bude podľa nej plynulo regulovateľné v zmysle jeho intenzity pomocou integrácie inteligentných prvkov do existujúceho riadiaceho systému. "Doplní sa celkovo 226 rôznych typov inteligentných zariadení a vymení sa spolu 51 rozvádzačov osvetlenia," konkretizovala.

Podotkla, že funkčne najzaujímavejším aspektom projektu z hľadiska inteligentných riešení bude možnosť v reálnom čase zbierať údaje zo všetkých zariadení, ktoré sa dajú napojiť na verejné osvetlenie. "V rámci projektu sa pripoja meteosenzory, pohybové senzory, SOS tlačidlá, sčítače dopravy a radary. V budúcnosti sa uvažuje aj nad pripájaním záplavových senzorov, zásuviek, kamier, nabíjačiek na telefóny, bicyklov či kolobežiek," dodala hovorkyňa mesta.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava