Topoľčianky: Veľká a Malá zvernica sa zaradili k významným lesníckym miestam

29.09.2023 | Nitriansky kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto. Archív TASR.

Topoľčianky 29. septembra (TASR) - Veľká a Malá zvernica pri obci Topoľčianky v okrese Zlaté Moravce sa zaradili k významným lesníckym miestam. Od roku 2007 bolo oficiálne vyhlásených 61 takýchto miest dokumentujúcich históriu lesa a lesníctva na Slovensku, informovali Lesy SR. Garantom vyhlasovania, evidovania, obnovy a popularizácie významných lesníckych miest je Lesnícke a drevárske múzeum Zvolen.

Topoľčianske zvernice patria k najstarším a najznámejším zverniciam na území Slovenska. V roku 1907 ich založil majiteľ Topoľčianskeho panstva arcivojvoda Jozef August Habsburský. Dôvodom ich vzniku bol vysoký stav zveri a snaha zamedziť jej škodám na okolitých majetkoch.

Veľká zvernica s výmerou 11.227 hektárov je najväčšou zvernicou na Slovensku. Bola prioritne zameraná na chov jelenej zveri. V jej strede sa nachádza obec Skýcov. Malá zvernica s rozlohou 715 hektárov bola pôvodne špecializovaná na chov danielej zveri.

V súčasnosti poľovné revíry Veľká a Malá zvernica obhospodarujú Lesné správy Topoľčianky a Hrušov (OZ Tribeč). Dominantné zastúpenie v nich má jelenia zver, ktorú dopĺňa muflón, daniel, srnec a diviak.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

24. – 26. mája - Svätourbanské zoborské slávnosti

Nitra, priestranstvo pri penzióne Artin

24. – 26. mája - Šaffova ostroha

prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Dlhé Klčovo

25. – 26. mája - Rytiersky festival Rotenstein

Častá, hrad Červený Kameň