Podzámčok: Na hrad chodí viac ľudí
Zaujímavý je aj cintorín v podhradí.

19.09.2023 | Banskobystrický kraj | Autor: J.Poliak

Podzámčok 18. septembra (TASR) - Do obce Podzámčok v okrese Zvolen lákajú turistov predovšetkým zrúcaniny hradu Dobrá Niva nachádzajúce sa neďaleko cesty I/66, smerujúcej do Krupiny. Hrad sa stal príťažlivejším pre návštevníkov iba pred niekoľkými rokmi po tom, ako sa tam uskutočnil archeologický výskum a v okolí sa nainštalovali informačné tabule, schody a lavičky.

Ako pre TASR uviedla starostka Mária Hrčková, o okolie kultúrnej pamiatky sa dnes stará obec. "Areál pravidelne kosíme a chceme ho ešte viac zveľadiť a spraviť atraktívnejším pre návštevníkov," povedala TASR.

Podľa archeologičky Noémi Beljak Pažinovej, ktorá na hrade realizovala v rokoch 2013 a 1014 archeologický výskum, bola vtedy objavená bohatá kultúrna vrstva obsahujúca početné keramické zlomky, hlavne renesančnej keramiky, kovové a kostené predmety, kachlice, zvieracie kosti i taviace tégliky. K vzácnym nálezom patril denár Žigmunda Luxemburského.

V podhradí sa nachádza aj malý cintorín s niekoľkými kamennými krížmi, ktoré sú na Slovensku svojím tvarom zriedkavé. Je predpoklad, že sú tam pochovaní obyvatelia hradu, ktorí tam žili naposledy ešte niekedy koncom 17., respektíve na začiatku 18. storočia.

Hrad bol vybudovaný na konci 13. storočia. Čulý život tam bol počas vrcholného a neskorého stredoveku v 14. až 16. storočí. Výrazné stavebné aktivity sa na hrade realizovali v období renesancie. Posledným majiteľom hradu bola rodina Esterházyovcov, ktorá ho získala začiatkom 17. storočia. Koncom 17. storočia, respektíve začiatkom 18. storočia majitelia a užívatelia hrad postupne opustili a objekt začal pustnúť.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. júna - Rytieri na Devíne

Bratislava, hrad Devín

1. júna - Detský Slanický ostrov umenia

Námestovo, Slanická Osada, prístav č. 2

1. júna - Rozjasaný skanzen. Huncútsky deň

Svidník, skanzen