Komplexná rekonštrukcia kaštieľa a záhrady v Čunove je v záverečnej fáze

23.08.2023 | Bratislavský kraj | Autor: TASR

Bratislava 23. augusta (TASR) - Komplexná rekonštrukcia kaštieľa v bratislavskom Čunove, národnej kultúrnej pamiatky, je v záverečnej fáze. Vo finále je tiež revitalizácia záhrady. Pôvodne schátraná budova a okolie sa menia na environmentálne a vzdelávacie centrum. Otvorené by malo byť začiatkom budúceho roka. TASR o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman. Práce sa začali v máji 2021.

Ochrana a zlepšovanie kvality životného prostredia v regióne bude zhmotnená prostredníctvom environmentálno-vzdelávacích programov a vzájomnej spolupráce inštitúcií pôsobiacich v oblasti ochrany prírody a udržateľného ekoturizmu. Zastrešovať to bude nové ekocentrum, pilotný projekt v regióne. Hoci existuje v kraji niekoľko menších enviromentálnych centier, jedno ucelené s nadnárodnou úrovňou však absentovalo.

"Najdôležitejšia úloha ekocentra bude poskytovanie envirovzdelávacích a ekovýchovných programov pre žiakov a študentov všetkých stupňov škôl v kraji," poznamenal predseda BSK Juraj Droba.

V budove kaštieľa vznikne interaktívna expozícia zameraná na rôzne oblasti prírodného dedičstva regiónu, ako sú Delta Dunaja či Lužné lesy. Pozornosť bude venovaná aj ekosystémom lesov, pasienkov a lúk. Chýbať nebudú ani tvorivé dielne a multifunkčná sála. V záhrade budú umiestnené rôzne zážitkové a interaktívne prvky, napríklad biotopové jazierko schopné samočistenia, vtáčie hniezdo, drevená dráha nad mokraďou, zážitkový chodník "bosou nohou" či záchranná stanica pre zranené živočíchy.

Práce s spolufinancované v rámci cezhraničnej spolupráce s Rakúskom a Maďarskom. Celkové náklady dosiahli viac ako 4,2 milióna eur.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. – 9. decembra - Štjavnycký vjanočný jarmok

Banská Štiavnica, Kammerhof

9. decembra - Vianoce v múzeu

Vlastivedné múzeum v Galante

10. decembra - Uvedenie Biblie v rómskom jazyku

Kresťanské centrum Sabinov