Zemplínske múzeum vystavuje šľachtické interiéry

09.01.2023 | Košický kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto: Archív TASR.

Michalovce 9. januára (TASR) – Dobové šľachtické interiéry doplnené o diela maliara Teodora Jozefa Moussona ponúka návštevníkom nová výstava v Zemplínskom múzeu v Michalovciach. Pod názvom Múzeum v čase, Mousson u šľachty sa koná vo výstavných priestoroch západného krídla kaštieľa a potrvá do 30. júna.

Ako informovalo múzeum, výstavné miestnosti ožívajú dielami "maliara zemplínskeho ľudu a slnka", ako aj historickým nábytkom, porcelánom a ďalšími dekoračnými predmetmi, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou šľachtických interiérov v minulosti. Historický nábytok zahŕňa umelecké slohy období baroka, rokoka, empíru a biedermeiera. Výstava sa nesie v znamení 65. výročia založenia múzea a 135. výročia narodenia T. J. Moussona.

"V minulosti priestory západného krídla slúžili pre potreby knižnice a nachádzalo sa tu aj niekoľko obytných miestností pre šľachtických majiteľov a ich hostí. V týchto priestoroch sa konali prvé oficiálne výstavné aktivity novozaloženého múzea v 60. rokoch 20. storočia," uviedla riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková.

Návštevníci môžu obdivovať aj zbierku stolových, krbových a nástenných obrazových hodín. Predstavená je aj nová akvizícia múzea, historické barokové podlahové skriňové hodiny z prvej tretiny 18. storočia.


 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

31. marca - Veľkonočné trhy Rožňava, Rožňava

Námestie baníkov

1. apríla - Zásadný víkend - 10.000 stromov

Bratislava, aleja vedúca k Jarovskej bažantnici

2. apríla – 50 rokov sídliska Petržalka

Bratislava, Námestie hraničiarov