V Jakubanoch posvätia vodu v potoku 
Domáci si medzi sebou vravia, že na Troch kráľov idú na Jordán vodu.

05.01.2018 | Prešovský kraj | Autor: Ján Lašák

Na malom území severného Spiša a Pienin žije niekoľko etník a ľudia si tam dodnes zachovali svoje zvyky a tradície. Šiesteho januára aj v tomto regióne slávia príchod Troch kráľov alebo Bohozjavenie.

"Napriek rozmanitosti týchto ľudí spája silná viera v Boha a radosť z príchodu Ježiša Krista. V tento deň, 6. januára na Bohojavlenije, ako sviatok nazývajú gréckokatolícki veriaci, sa na rieke Jakubianka v Jakubanoch pri Starej Ľubovni uskutoční aj posväcovanie vody," informovala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny Erika Šalatová. 
 

Domáci si dodnes medzi sebou hovoria, že idú na Jordán vodu. Procesia sa vydá na púť priamo z "cerkvi v dopoludňajších hodinách, pričom podľa Šalatovej ide nielen o silný duchovný, ale aj vizuálny zážitok. "Zo sprievodu totiž vyčnievajú nádherné obrazy, známe ako trojice. Tie nasledujú kňazi a potom ostatní veriaci," priblížila. 
 

Po posvätení vody si v nej ľudia umyjú tvár, aby boli zdraví. Tiež si ju naberajú do nádob a nosia domov. Zlý duch tak bude obchádzať nielen domácnosti, ale aj statky veriacich. "Zaujímavosťou je, že v potoku sa jeden týždeň od posvätenia nemôže prať, prípadne nemožno iným spôsobom posvätenú vodu znečistiť," uviedla Šalatová.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

3. február - Zimné slávnosti Hornonitria

Otvorenie cyklu podujatí venovanému ľudovej kultúre, okres Prievidza

4. február - Tradičná zabíjačka 2023

Banský Studenec

4.február - Štrbské bežky 2023

9. ročník verejných pretekov v behu na lyžiach, Štrbské Pleso