Vodná nádrž Ružiná je naplnená na 17 percent jej zásobného objemu

06.10.2022 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

Na snímke vodná nádrž Ružiná. Archív TASR.

Ružiná 6. októbra (TASR) - Napúšťanie vodnej nádrže Ružiná v Lučeneckom okrese pokračuje, v súčasnosti je naplnená na 17 percent jej zásobného objemu. Pre TASR to vo štvrtok uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

Pripomenul, že na napúšťanie priehrady vplýva počasie a momentálne je naplnená na úrovni 246 metrov nad morom. To je však podľa hovorcu v rozpätí medzi minimálnou prevádzkovou hladinou a maximálnou, ktorá je na úrovni 255 metrov nad morom. Náklady na opravu v zmysle zmluvy o diele predstavujú sumu 2,608 milióna eur bez DPH. "Inflácia a zdražovanie materiálov nemali vplyv na celkovú sumu za rekonštrukciu vodnej stavby," zdôraznil.

Po úplnom vypustení nádrže Ružiná boli práce v podzemí. "Na opravu týchto objektov bolo nevyhnutné úplné vypustenie," spomenul Bocák. "Nádrž zostane aj po oprave vo svojej pôvodnej objektovej skladbe, bez zmeny parametrov jednotlivých objektov," zhrnul hovorca. V prípade, že by nádrž neopravovali, hrozilo by, že vodná stavba by nebola funkčná a prevádzkyschopná. Vodnú stavbu Ružiná vybudovali v období rokov 1969 až 1973, do trvalej prevádzky ju uviedli v roku 1974.

Cieľom vodnej stavby s rozlohou 170 hektárov a celkovým objemom viac ako 15 miliónov kubických metrov je sploštenie povodňovej vlny a vyrovnávanie nerovnomerných prietokov v Budinskom a Krivánskom potoku. Vodná nádrž slúži aj na rekreáciu a rybárstvo.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. – 2. marca - Medzinárodný klobásový festival

zabíjačkové špeciality a gazdovský trh. Sládkovičovo

1. marca – piatok Čas veľkonočný

vernisáž výstavy Žilina, Makovického dom

3. marca - Zážitkové terárium ,

Interaktívna výstava tropického hmyzu Brezno, Meštiansky dom