Matica slovenská si pripomenie dvojsté výročie narodenia J. Kalinčiaka

pred 6 dňami | Bratislavský kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto: Archív TASR.

Martin 3. augusta (TASR) – Matica slovenská (MS) si na podujatí Poetické popoludnie s Jankom Kalinčiakom pripomenie 200. výročie jeho narodenia vo štvrtok 11. augusta v Štúdiu Slovenského komorného divadla v Martine. TASR o tom informoval tajomník MS pre informačnú a mediálnu oblasť Ján Seman.

"Kalinčiak bol stúpencom štúrovskej spisovnej slovenčiny a jej uvádzania do literárneho života na Slovensku, taktiež aj aktívnym členom spolku Tatrín, v ktorom sa angažoval v oblasti pedagogiky. Od roku 1851 až do tragickej smrti Ľudovíta Štúra v januári 1856 bol Kalinčiak jeho dôverníkom, poradcom a spolupracovníkom v Modre. Pomáhal mu pri tvorbe viacerých diel, najmä slavistického spisu O národných povestiach a piesňach plemien slovanských. Posmrtne mu v roku 1874 vyšlo knižne najslávnejšie dielo, román Reštavrácia, ktorý verifikoval rolu Jána Blahoslava Kalinčiaka ako jedného z najvýznamnejších klasikov slovenskej literatúry," priblížil predseda MS Marián Gešper.

Ján Blahoslav Kalinčiak sa narodil 10. augusta 1822 v Hornom Záturčí pri Martine. V rokoch 1839 až 1843 študoval na evanjelickom lýceu v Bratislave, kde sa stal členom Slovanského ústavu a žiakom Ľudovíta Štúra. Po Karolovi Štúrovi pôsobil od roku 1846 na odporúčanie Ľudovíta Štúra ako profesor a rektor na gymnáziu v Modre, kde podporoval štúrovské študentské hnutie, doplnil Seman. MS si Kalinčiaka pripomenie 11. augusta v spolupráci s mestom Martin.

"Ďalšími spomienkovými podujatiami budú 14. augusta evanjelické služby Božie v Martine-Záturčí a kladenie vencov pri jeho pomníku v Záturčí," dodal tajomník MS pre informačnú a mediálnu oblasť.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

12. - 13. august- Festival Hraného amatérskeho humoru - HAH 2022

32. ročník multižánrového festivalu. Dolná Strehová

13. august - Deň obce Kamenica

Kamenica, okres Sabinov

14. august - Ľanová nedeľa

Martin, Múzeum slovenskej dediny